Во јануари 2019 година, СЗО ја прогласи „неподготвеноста за вакцинација“ како една од првите десет најголеми закани за глобалното здравје. Тековните истражувања покажуваат дека ова продолжува да опаѓа. Одделна, студија на Универзитетот Џnон Хопкинс покажува дека луѓето исто така може да се вакцинираат со помош на ПЦР тестови.

Дали ПЦР-тестот е тајна вакцинација, прашува писателот на науки и правен аналитичар Џон О’Саливан. Студија на Универзитетот Џnон Хопкинс (ЈХУ) покажува дека постои можност за администрација на лекови преку брисеви. Со памучни брисеви како оние што се користат во тестовите за ПЦР.

 

Истражувачите предводени од Дејвид Грацијас, професор на Факултетот за инженерство во Вајтинг и гастроентерологот Флорин М. Селару, директор на Центарот за воспалително црево на Џон Хопкинс, известуваат во списанието „Напредок на науката“ на „активните механохемиски терапевтски грипери“, т.н. „Theragrippern“, кои реагираат на топлината на телото.

Откако овие дамки од тромбоцити со големина на прашина ќе се најдат во телото, тие можат да се држат до мукозните мембрани и да го ослободат својот медицински товар за подолг временски период. Потоа, нивниот „стисок“ се олабавува и тие се елиминираат.
Метод и функција инспирирана од паразит

Истражувачите на ЏХИ  ги опишаа нивните „микро-уреди што ја менуваат формата“ како „инспирирани од паразитски црв кој ги закопчува своите остри заби во цревата на својот домаќин. Истражувачите исто така пишуваат:

 

[Малите] микро уреди во форма на ѕвезда [можат] да се држат до обвивката на цревата и да ослободуваат лекови во телото [со] имитирање на начинот на кој паразитниот анкилостом се прицврстува на цревата на организмот “.

 

 

И покрај нивната големина – на сликата Б (подолу) се прикажани десетици тераграпри покрај игла (0,7 мм) под електронски микроскоп – тераграпците се изградени во слоеви (слика А). Кога ќе се загрее парафинскиот слој (виолетов) на тераграпри, уредите автоматски се затвораат.

 

 

Тераграпрот е составен во слоеви и е значително помал од врвот на иглата.

 

ПЦР тестовите: вакцинација без шприц?

Истражувачите од Универзитетот Johnон Хопкинс го објаснуваат процесот на следниов начин:

Кога парафинскиот слој на стегачот ќе ја достигне температурата во внатрешноста на телото, уредите автоматски се затвораат. Тие се држат до ѕидот на цревата. Процесот на затворање предизвикува малите, шесткални уреди да копаат во мукозната мембрана. Ова предизвикува да се држат до дебелото црево, каде што се држат, и постепено да го ослободуваат својот товар на лекови во телото. На крајот, тераграприте го губат задржувањето во ткивото и се излачуваат од цревата преку нормалното функционирање на гастроинтестиналниот мускул “.

На овој начин, тераграприте би можеле да преживеат и да функционираат во гастроинтестиналниот тракт на животните (и луѓето) 24 часа. Во нивната студија, истражувачите исто така потврдија дека испораката на лекови е значително подобрена со употреба на тераграприте. Ова пак докажува дека „микро-уредите што само-заклучуваат, кои ја менуваат формата ја подобруваат ефективноста на продолжената испорака на лекови“.

Додека тестовите за корона во Европа главно се вршат со брисеви од грлото, Комунистичката партија на Кина објави дека исто така ќе спроведе тестови за ПЦР ректално во иднина. Официјално, бидејќи веродостојноста на резултатите е подобра, што западни експерти ја потврдија и ја одобрија практиката.

Во јануари 2019 година, СЗО ја наведе неподготвеноста за вакцинирање како една од првите десет закани за глобалното здравје. Веб-страницата со написот на СЗО е избришана и може да се најде само во веб-архивата.

 

Според О’Саливен, тековните истражувања ја потврдуваат зацврстеноста на СЗО. Во март, 70 проценти од анкетираните американски возрасни лица беа подготвени да бидат вакцинирани против коронавирусот, но оваа подготвеност падна на околу 50 проценти до декември. Сепак, ова е ирелевантно ако „вакцинацијата може да се спроведе тајно. [На пример] кога некој го прави сега сеприсутниот тест за ПЦР-размаска “.

„Тоа може да биде потполно неморално – и веројатно незаконско – но е сосема изводливо“, пишува О’Саливен. Истражувачи на Џон Хопкинс: „Објавени се резултатите од студија за животни [крајот на октомври 2020 година] како насловна статија во списанието Science Advances“.

„Илјадници од овие морничави минијатурни тераграпри може да се распоредат во гастроинтестиналниот тракт преку едноставен, невин брис дадена како дел од КОВИД-19 тестот. Ова е веќе спроведено врз милиони луѓе ширум светот. [Да беше вакцинација], немаше да сетите ништо! “

Сподели ако ти се допаѓа:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас