Републиканскиот гувернер на Мисисипи, Тејт Ривс, им се придружува на другите конзервативци кои се спротивставуваат на таканаречената програма за поминување на вакцинацијата, што ќе обезбеди докази дека носителите биле вакцинирани против коронавирусот и само на оние кои примиле вакцина им се овозможува пристап до одредени патувања и локации.

 

„Сметам дека не е потребно и мислам дека не е добра работа да се промовира вакво нешто во Америка“, рече Ривс вчера на Си-Ен-Ен.

 

Ривс го наследи гувернерот на републиканците во Флорида, Рон Десантис, кој во петокот донесе извршна наредба со која им се забранува на агенциите и корпорациите на државните и локалните власти да бараат од луѓето да го покажат својот статус на вакцинација. Повеќе тука и тука.

 

Според Њујорк Тајмс ДеСантис рече дека ваквите мерки ќе ја ограничат индивидуалната слобода“ и „ќе создадат две класи граѓани врз основа на вакцинации.

Сподели ако ти се допаѓа:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас