Апел од доктор до лекарите - запомнете ја нашата хипократска заклетва

Минатата недела се одржа првата медицинска конференција, која се однесуваше на употребата на ивермектин (ИВМ) за профилакса и третман на Ковид-19. Беше домаќин на БИРД, организација на Велика Британија, која развива препораки за ивермектин. Значајно е што не е пријавено во главните медиумите, кои се чини дека не се грижат за третманот со Ковид. Советот од австралискиот професор по патологија Роберт Кленси беше дека вакцините се експериментални и можеби не се ефикасни, фокусот на јавното здравство е насочен кон Третманот кој мора да се реши. Тој рече дека се покажало дека два лека, кога се користат рано, ги намалуваат приемите...

Читај повеќе

Фајзер потврдува спонтани абортуси дури и преку контакт со вакцинирани лица

Стотици, ако не и илјадници жени, пријавиле дека доживеале неправилни нарушувања на крварењето / коагулацијата, откако примиле една од мРНК вакцините против Ковид. Исто така, постојат стотици други извештаи за спонтани абортуси. Според извештаите и документот од самиот Фајзер, ова требало да се случи не само по вакцинирањеto, туку дури и по контакт со вакцинирани лица. Звучи неверојатно, нели? Па, за жал, документ од Фајзер потврдува дека овие извештаи се целосно можни. Д-р Наоми Волф, американска авторка и новинарка, даваше чести коментари на оваа тема на Твитер и веќе објавуваше линк до страница на Фејсбук на 19 април 2021 година....

Читај повеќе

Флорида - Законска забрана за пасоши за вакцинација и други ограничувања

Гувернерот на Флорида, ДеСантис минатата година се консултираше со високи експерти за јавно здравје и научници, а потоа ги укина сите мерки за корона, вклучително и барањата за маскирање. Тој неодамна со уредба ги забрани записите за вакцинација. Забраните за картички за вакцинација, блокадите, затворање продавници или училишта и други ограничувања исто така сега се ставени во закон. Гувернерот Рон ДеСантис го потпиша Предлог-законот за Сенатот (СБ) 2006 година заедно со локални пратеници и сопственици на мали бизниси во Санкт Петербург на 3-ти мај, чија цел е да се запре бранот на локална и државна пререгулација. Особено важно во сегашната...

Читај повеќе

Студија - САРС-КоВ-2 предизвикува васкуларни заболувања, а не респираторни заболувања

Името дадено на коронавирусот САРС - Тежок акутен респираторен синдром - вклучува инфекција на респираторниот тракт и болести. Сепак, сега не се претпоставува дека станува збор за респираторно заболување, туку за васкуларно заболување поради истоимениот шилест протеин, кој изгледа како круна. Ова го откријаа кинеските истражувачи и истражувачи од Универзитетот во Калифорнија и Институтот Салк во Ла Јола. Во врска со вакцинациите, во центарот на вниманието се појавија голем број на својства на овој шилест протеин, бидејќи токму овој дел од вирусот се шверцува во човечките клетки, кои потоа треба да го репродуцираат за да го претстават на имунолошкиот систем....

Читај повеќе

Флорида донесе закон против цензура во социјалните мрежи

Оваа недела Сенатот и Конгресот на Флорида усвоија закон со кој се криминализира цензурата и политичкото мешање на социјалните мрежи. Според американските медиуми, законот СБ 7072 беше донесен во Конгресот во средата со 78-41, откако беше изгласан во Сенатот со 22-17. Законодавството беше приоритет за гувернерот ДеСантис. Меѓу другото, законот ќе спречи компании за социјални медиуми да бришат кандидати за јавни функции, да ги спречи компаниите за социјални мрежи да забрануваат корисници без најава и да ги принуди компаниите да ги објавуваат своите правила за содржината. Законот исто така наложува компаниите да им објаснат на корисниците зошто е преземено нешто...

Читај повеќе
Страница 1 од 2 1 2