Симнете ја нашата Андроид апликација

16 годишно момче доби срцев удар една недела по вакцинирањето

16 годишно момче доби срцев удар една недела по вакцинирањето

Главната слика е фиктивна


Сингапур: Министерството за здравство (МЗ) во понеделникот (5 јули) објави дека го истражува случајот на 16-годишно момче кое претрпе срцев удар шест дена по неговата прва вакцинација против КОВИД-19.

МОХ соопшти дека за инцидентот е познато на 3 јули од болницата „Куо Тек Пуат“ (КТПХ).

16-годишниот Сингапурец кревал тегови во теретана пред да се сруши дома на 3 јули.

Тој бил лекуван во итната помош во КТПХ, а потоа беше префрлен во Националната универзитетска болница (НУХ), каде се наоѓа во критична состојба на одделот за интензивна нега.

МОХ соопшти дека тинејџерот ја добил својата прва доза на вакцина од Фајзер / Бионтех на 27 јуни.

Тој бил класифициран како погоден за вакцинирање против КОВИД-19 од страна на обучени здравствени работници, бил набљудуван на лице место околу 30 минути по вакцинацијата и добро се чувствувал.

Тој бил добро во следните пет дена по вакцинирањето, соопшти Министерството.

„Пред да се сруши на 3 јули, тој кревал тегови во теретана. МОХ разбрал дека тој тренирал со многу големи тежини што се над неговата телесна тежина “, рече Министерството.

„Ние сме во контакт со медицинскиот тим во НУХ, кој обезбедува тесна медицинска нега на пациентот.

Прелиминарната дијагноза на неговата состојба е вон болнички срцев удар. Клиничките и лабораториските тестови се во тек за да се разбере основната причина “, додаде тој.

„Исто така, ќе работиме со медицинскиот тим во НУХ за да видиме дали ова може да биде поврзано со неговата вакцинација против КОВИД-19.

Ова ќе вклучи темелна проценка дали акутниот тежок миокардитис, сериозно воспаление на срцевите мускули што влијае на работата на срцето, е можна дијагноза “.

Експертскиот комитет за вакцинација против КОВИД-19 во понеделникот во посебна изјава наведе дека 16-годишното момче претрпело срцев удар кратко време по „напорна вежба за кревање тегови“ во теретана.

Читај повеќе

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА