Јулијан Асанж - Британскиот суд го отфрли барањето за екстрадиција на САД

Во понеделникот, одговорниот суд во Лондон во прв степен одлучи да не го екстрадира основачот на Викиликс, Јулијан Асанж во САД. На Австралиецот му се заканува казна затвор од 175 години за предавство на тајни.

Судијата го оправда одбивањето на американското барање за екстрадиција со статусот на менталното здравје на Асанж. Поради загриженост дека тој ќе изврши самоубиство во самица.

Одлуката, која со голема радост ја примија приврзаниците на Асанж, може да се обжали. После натамошна инстанца, постапката може да оди до Врховниот британски суд и конечно да се справи со Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!