Јужна Кореја: Голема комеморација за жртвите од вакцините против Ковид

Јужна Кореја: Голема комеморација за жртвите од вакцините против Ковид

Семејствата на жртвите од вакцината против КОВИД -19 во Јужна Кореја ги оплакуваат своите најблиски за време на големата комеморација

Додека Јужна Кореја ја продолжува својата програма за вакцинација против КОВИД-19, бројот на смртни случаи од несакани ефекти од вакцината продолжува да расте.

Семејствата на загинатите одржаа церемонија на 20 ноември за да побараат одговори и правда од владата на Јужна Кореја.

Очајните членови на семејството си ги избричија главите и креваа фотографии од починатите најблиски додека бараа одговор од владините претставници.

20-годишната ќерка на Џо-Хван Но се пожалила на својот татко во септември дека има болки во градите откако и била дадена вакцината на Модерна.

Шест дена подоцна, пулсот наеднаш ѝ паднал и на крајот починала откако била хоспитализирана.

Друг учесник на настанот беше Ли Ми-Џу, која ја загуби својата 25-годишна ќерка само четири дена откако ја прими втората вакцинација против Ковид-19 минатиот месец.

„Денес сум овде да демонстрирам за мојата ќерка. Се надевам дека овде ќе сретнам луѓе со кои ќе можам да се дружам за да жалам за страдањата на нашите најблиски“.

Ужалените семејства извикуваа: „Признајте ја каузалноста“, како знак за неуспехот на владата да признае дека вакцините се причина за овие ненадејни смртни случаи.

Бдеењето се одржа само еден ден откако членовите на семејствата на жртвите од вакцината против КОВИД-19 се соочија со јужнокорејската здравствена управа на Јеонг Еун-Кјунг, која го блокираше нејзиниот автомобил и побара одговор од јужнокорејската здравствена власт.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА