ШОК бидејќи оваа недела почина четвртиот фудбалер - Алжирецот Софијан Лукар почина по срцев удар

ШОК бидејќи оваа недела почина четвртиот фудбалер - Алжирецот Софијан Лукар почина по срцев удар

Алжирскиот фудбалер Софијан Лукар почина откако колабираше на натпревар во саботата во алжирската втора фудбалска лига

Лукар, кој играше за МЦ Саида, доживеа срцев удар бидејќи медицинскиот персонал не можеше да го оживее.

Алжирецот е четвртиот фудбалер кој оваа недела почина од срцев удар.
30-годишниот Софијан Лукар колабирал и починал откако доживеал ненадеен срцев удар

30-годишниот капитен на тимот падна на земја на саботниот натпревар против АСМ Оран без  контакт со друг играч.

Медицинскиот персонал веднаш излегол на местото на настанот за да го реанимира, но не успеал да му го спаси животот и набргу потоа била констатирана смрт.

Видеото подолу ја прикажува вознемирувачката сцена каде медицинскиот персонал се обиде да го спаси Лукар од смрт:

Друго видео покажува играчи од двата тима како плачат од болка во соблекувалните на стадионот Буакал откако ја слушнаа веста дека Лукар починал:

Оваа недела се случи трагедија врз меѓународната фудбалска заедница.

Пред само 3 дена, на 22 декември, фудбалерот на Мускат ФК и Оман, Мухалед Ал-Ракади почина откако колабираше за време на загревањето пред почетокот на натпреварот на неговиот тим против клубот Ал-Суваик.

Играчите и официјалните лица од двете страни беа видно трогнати и во солзи по инцидентот поради кој натпреварот беше прекинат пред почетокот на натпреварот во средата:

Истиот ден, египетскиот голман Ахмед Амин почина по ненадеен срцев удар во соблекувалната веднаш по завршувањето на тренингот.

И на 23-ти декември, еден ден подоцна, хрватскиот фудбалер Марин Чачиќ почина откако беше ставен во кома по неговиот ненадеен колапс на тренинг со неговиот тим НК Нехај Сињ.

Невиденото зголемување на играчите кои паѓаат неодамна доведува до многу шпекулации за тоа дали вакцините против КОВИД-19 се или не причина за овој застрашувачки нов тренд.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА