Шелби Грејс Ален: на 17-годишна возраст развила Гилен-Баре синдром по вакцината против Ковид-19

Шелби Грејс Ален: на 17-годишна возраст развила Гилен-Баре синдром по вакцината против Ковид-19

17-годишна девојка од Тенеси е хоспитализирана поради тешка реакција на вакцината против Ковид-19

Шелби Грејс Ален од округот Даер првпат почна да страда од болки во грбот пред неколку недели, според ВКРН. Потоа итно била пренесена во болница од нејзините родители, а оттогаш и бил дијагностициран синдромот Гилен-Баре.

Шелби рече:

„Јас сум во кугларскиот тим во округот Даер и забележав кога ја фрлав куглата, не ги чувствував рацете и нозете. Значи, јас бев осечена.

Нејзините родители потоа ја однеле на лекар во Џексон, Тенеси. Таа подоцна беше преместена во детската болница Ле Бонхур во Мемфис, откако и беше дијагностициран ГБС.

Кога влеговме, мојот доктор, веднаш ми кажа што мисли дека е. Таа рече дека имам Гилен-Баре Синдцром (ГБС)“.

Шелби продолжува да закрепнува, а неодамна прослави дека е иселена од одделението за интензивна нега во болницата. Таа сега со нетрпение чека да дипломира на пролет.

„Треба да можам да одам и да ја земам мојата диплома во март. Ќе завршам средно училиште. Би требало да можам да чекорам на таа сцена и решена сум да го направам тоа. Дефинитивно се чувствувам благословено. Би можела да бидам во многу полоша ситуација отколку што сум сега. Можев да бидам мртва или да бидам парализирана“.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА