Симнете ја нашата Андроид апликација

Целосно вакциниран лекар почина од Ковид-19 по престојот во Индија

Целосно вакциниран лекар почина од Ковид-19 по престојот во Индија

Д-р Раџендра Капила од Универзитетот Рутгерс почина на 28 април откако се здоби со Ковид-19 и покрај тоа што беше целосно вакциниран против корона во Индија.

Во март, д-р. Раџендра Капила и неговата сопруга донесоа тешка одлука да отпатуваат во Индија, која беше лошо погодена од коронавирусот, да се грижат за членовите на семејството таму.

Вакцинираната двојка првично планираше да отпатува назад во Соединетите Држави кон средината на април, но потоа 81-годишниот старец се здоби со Ковид-19 на 8 април. Дваесет дена подоцна, тој почина во болница во Делхи, објави „Хиндустан Тајмс“.

 

Почина од Ковид и покрај вакцинирањето

Според неговата сопруга, д-р. Деебти Саксена-Капила, и двајцата примиле целосна вакцинација против корона со вакцината БиоНтех пред да започнат со патувањето. Таа објаснува:

Изминатата година работев во лабораторија „Ковид-19“ во Њу Џерси и се осигурав дека околината дома е безбедна. Потоа, доаѓаме во Индија две недели и, иронично, тој се зарази тука.

Дури и ако фаталниот исход е многу редок по целосна вакцинација, тоа не може да се исклучи. Поранешната сопруга на Капила, д-р. Бина Капила, изјави за Еј-Би-Си Њуз дека нејзиниот поранешен сопруг има некои веќе постоечки состојби како дијабетес и срцеви проблеми. Во комбинација со неговата старост, инфекцијата со Ковид беше фатална за него.

 

Голема загуба

Д-р Капила беше познат експерт за инфективни болести и ко-основач на Друштвото за инфективни болести во Њу Џерси.

Тој беше професор на Универзитетот Рутгерс повеќе од 50 години. Неговата смрт предизвикува ужас. Д-р. Марк Клафолц, професор и раководител на медицинското училиште на универзитетот Рутгерс, објаснува:

Како вистински гигант во областа на заразни болести, д-р. Капила e признат низ целиот свет за своите легендарни знаења и исклучителни вештини во дијагностицирање и лекување на најсложените заразни болести.

Д-р Капила даде бројни придонеси во образованието на заразни болести, не само некои од најраните набљудувања на СИДАТА (1983) и објави бројни истражувачки резултати во текот на неговата кариера.

Ќе ни недостасува длабоко и искрено.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА