Целосно вакцинираниот Џулијан Асанж доживеа мозочен удар во затворот, семејството вели дека тоа е поради стрес

Целосно вакцинираниот Џулијан Асанж доживеа мозочен удар во затворот, семејството вели дека тоа е поради стрес

Џулијан Асанж доживеа мозочен удар во затворот Белмарш на 27-ми октомври додека учествуваше преку видео врска на сослушувањето за неговата екстрадиција во Високиот суд во Лондон, според неговата свршеница Стела Морис

Стела Морис зборува за медиумите надвор од Кралскиот суд на правдата по жалбата против екстрадицијата на Асанж во Лондон, 10 декември 2021 година

 

Морис, која е мајка на неговите две деца, изјави за Mail On Sunday дека Асанж е под неверојатен стрес откако Високиот суд ја поништи претходната одлука со која го блокираше да биде екстрадиран во САД за да се соочи со обвиненија за шпионажа за објавување чувствителни документи и видеа за конфликтите во Ирак и Авганистан.

„Верувам дека оваа постојана партија шах, битка по битка, екстремниот стрес е она што го предизвика мозочниот удар на Џулијан на 27 октомври.

Тој се чувствуваше навистина лошо, премногу лошо за да го следи сослушувањето, а судијата го оправда, но не можеше да ја напушти затворската видео-соба“.

Џон Шиптон, за францускиот медиум Thinkerview изјави дека неговиот син е вакциниран

 

Таткото на Џулијан Асанж, Џон Шиптон, изјави за францускиот медиум Thinkerview во ноември оваа година дека на неговиот син му била дадена вакцината против КОВИД-19 во затворот Белмарш со максимална безбедност.

„Значи, со вакцините, се разбира дека тој е вакциниран. Сите затвореници во затворот се вакцинирани, па тој немаше избор. Тој нема избор за ништо. Тој нема контрола над своето тело“.

Со оглед на тоа што мозочните удари и срцевите удари се високо на листата на несакани реакции од вакцините против Ковид, очигледно прашање е дали вакцината имала некаква улога во неговата повреда. Ниту Морис ниту Шиптон не се осврнаа директно на оваа можност.

Асанж не кажа ништо за вакцините или мерките за јавното здравје, како што се затворањата или носењето маски. Тој е непосредно во комуникација со јавноста откако Еквадор ја исклучи неговата интернет-врска во март 2018 година во својата амбасада во Лондон, каде што доби политички азил во 2012 година.

Клип од интервјуто со таткото на Асанж за неговиот статус на вакцинација:

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА