ЦДЦ објавува статистика за несакани ефекти кај децата

ЦДЦ објавува статистика за несакани ефекти кај децата

„Ова е застрашувачко“.

Гувернерот на Њу Џерси, Фил Марфи, минатиот викенд рече дека „99,99 проценти од пациентите со корона во болницата не се вакцинирани“. Дали е вистина оваа изјава?

Д -р Џејн Руби го опиша тврдењето на шоуто „Стју Петерс“ како „безобразно и опасно“.

Во Соединетите држави, децата на возраст од 12-17 години се вакцинирани против корона веќе некое време.

Пред неколку дена, ЦДЦ, Американскиот национален институт за јавно здравје и животна средина, објави бројки за несаканите ефекти што се појавија по вакцинирањето на децата.

 

Шокантни бројки

До денес, пријавени се 863 случаи на сериозни негативни ефекти, вклучувајќи 14 смртни случаи. 14 деца на возраст од 12 до 17 години починаа откако беа вакцинирани со вакцината против корона.

Ова се случаите пријавени во ЦДЦ. Вистинскиот број најверојатно е многу поголем.

Од овие деца, 57 проценти имале болки во градите, 41 проценти имале симптоми на срцев удар, а 40 проценти биле дијагностицирани со миокардитис.

Две од починатите деца имале белодробна емболија, две имале интракранијално крварење, а две други имале срцева слабост. Д -р Руби зборуваше за шокантни бројки. „Неверојатно е страшно.

Покрај тоа, документите на ЦДЦ покажуваат дека процентот на вакцинирани пациенти во болниците се зголемува.

Така, документите на американската здравствена агенција се во спротивност со пропагандата на гувернерот Марфи.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА