Хорор на Свети Винсент - Само вакцинирани лица спасени по масовна ерупција на вулкан

Во петокот, вулканот Ла Софриер еруптираше на карипскиот остров Свети Винсент. Столб чад се издигна од кратерот висок шест до осум километри. Многу пепел се насели во селата околу вулканот. Директорот на сеизмичкиот центар рече дека може да следат повеќе ерупции.

Евакуирани се само луѓе вакцинирани против корона. За операцијата за евакуација, властите распоредија, меѓу другото, и четири крстаречки бродови за превоз на граѓани од прв ред на околните острови. Граѓаните од втора класа, кои не биле вакцинирани, останаа зад себе и сега се изложени на вулканска пепел.

Како што покажува следниот извадок од станицата Си-Би-Си, ние веќе живееме во свет во кој се прави разлика помеѓу луѓето кои биле вакцинирани и луѓето кои не биле.

 

 

Околу 16.000 луѓе бегаат за живот. Има прекини на електричната енергија, снабдувањето со вода за пиење е прекинато и сонцето е скоро невидливо поради огромниот облак од пепел. И сега на островјаните им е кажано дека можеби нема да бидат спасени ако не биле вакцинирани против корона.

Премиерот Ралф Гонсалвс од Свети Винсент и Гренадини на прес-конференција во саботата рече дека само вакцинираните ќе бидат евакуирани.

 

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!