Симнете ја нашата Андроид апликација

Холандија - можно укинување на зелениот пасош

Холандија - можно укинување на зелениот пасош

На крајот на месецот, и Холанѓаните би можеле да очекуваат малку повеќе нормалност: холандскиот кабинет објави дека мерките за корона ќе бидат олабавени

Додека конечните одлуки се уште се чекаат, според извори од Хаг, не само што се размислува за олеснување за маската и правилата за дистанцирање, туку и за укинување на холандскиот „Зелен пасош“.

На места каде што се собираат многу луѓе, „1Г“ (тестирани) потоа ќе се применува од 25 февруари и ќе бидат достапни за секој што може да покаже негативен тест за Ковид.

Ресторани, кафулиња, театри, кина и музеи досега мораа да се затворат во 22 часот, но конечно може да останат отворени подолго од денес. Може да се укинат и регулативите за домашна канцеларија.

Бројот на заболени е многу голем, но состојбата на клиниките не е драматична, за да може ограничувањата за корона да се прилагодат на ситуацијата. Премиерот Марк Руте изрази оптимизам на состанокот на владата во средата, наведувајќи дека шансата за олеснување е „многу висока“.

Во Холандија, исто така, постои огромен народен отпор кон задолжителната вакцинација и мерките што ги ограничуваат основните права. Снимките од полициско насилство за време на демонстрациите постојано беа негативни наслови во минатото.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА