Фудбалерот Усман Кулибали доживеа срцев удар за време на натпреварот, ситуацијата е критична

Фудбалерот Усман Кулибали доживеа срцев удар за време на натпреварот, ситуацијата е критична

Списокот на фудбалери кои паѓаат од ненадејни срцеви удари продолжува да се зголемува со веста дека дефанзивецот на Ал Вакра, Усман Кулибали колабирал за време на мечот во саботата во Лигата на ѕвездите на Катар

Кулибали, поранешен играч на највисокиот грчки тим Панатинаикос, доживеа срцев удар во 41 минута на натпреварот против Ал Рајан.

Дефанзивецот на Ал Вакра, Усман Кулибали (32) доживеа срцев удар за време на лигашки натпревар во Катар.

Доцна во првото полувреме, Кулибали истрча назад кон сопствениот гол за да го одбрани обидот за шут од играчот на Ал Рајан, Џејмс Родригез, кога тој ненадејно се струполи меѓу стативите од сопствениот гол.

На снимката од настанот се гледа како 32-годишниот е во грчеви и е целосно онесвестен додека медицинските лица и соиграчите притрчале да му помогнат.

Беше опколен од медицински лица 9 минути пред играчите да го напуштат теренот.

Играчите од двете страни беа видно потресени од инцидентот и натпреварот беше прекинат набргу потоа.

Медицинскиот персонал го реанимира Кулибали бидејќи играчите од двете страни беа видно шокирани од инцидентот

Портпаролот на медиумите на Ал Вакра, Мохамед Ал Сулаити, издаде соопштение во кое се вели дека Кулибали бил префрлен во болница додека се уште бил во несвест. Од болницата се уште не се изјасниле за неговата состојба.

Лигата на ѕвездите на Катар подоцна потврди дека фудбалската ѕвезда од Мали доживеал срцев удар за време на натпреварот пред да биде итно пренесен во болница, каде што „ја добива потребната медицинска нега и грижа“.

„Фондацијата на Ѕвездите на Катар му посакува брзо закрепнување на играчот и би сакале да му се заблагодариме на медицинскиот персонал на двата тима, болничарите и лекарите за нивните големи напори за времето на овие настани“.

КСЛ додаде дека остатокот од натпреварот ќе се одржи подоцна со истиот резултат како и кога беше прекинат (1-0 во корист на Ал Рајан).

Играчите од арапските лиги се особено тешко погодени од срцеви удари на теренот, а сеќавањата на оманскиот играч Мухалед Ал-Ракади сè уште се свежи во главите на сите.

Колапсот на Кулибали беше снимен на видео овде:

Доктор предупредува - Вакцинираните ќе умрат од срцева слабост за неколку години

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА