Француските полициски службеници се приклучуваат на протестот

Француските полициски службеници се приклучуваат на протестот

Сликите кои стануваат вирални на социјалните мрежи наводно покажуваат дека француските полицајци се приклучуваат на масовниот протест против пасошите за слобода

„Либерте! Либерте! Либерте! “, Извикаа демонстрантите во клипот, што значи„ слобода “.

Независниот новинар Лук Рудовски од „Ние сме промена“, ја објави снимката на Твитер и напиша: „Се чини дека полицијата се приклучи на маршот на„ Жолтите елеци“ во Франција, каде мнозинството е против тиранските задолжителни мерки на Макрон“.

Некои ги нарекуваат сликите охрабрувачки, додека други велат дека полицијата не се придружила на протестот, туку ги придружува демонстрантите.

Има и слики на француски полицајци кои ги соблекуваат кацигите во знак на солидарност со демонстрантите, но овие се од јуни минатата година.

Најмалку 100 000 луѓе демонстрираа против пасошите за слобода во Париз во саботата.

Протестите ја поттикнаа владата малку да ги релаксира правилата.

Пасошот наскоро повеќе нема да се бара за да се добие пристап до трговски центри со големина помала од 20.000 квадратни метри.

Пасошот - што докажува дека лицето е вакцинирано против Корона, е тестирано негативно или неодамна опоравено од Корона - ќе биде задолжителен во кафулињата, рестораните и некои трговски центри од август.

Секој што сака да присуствува на голем настан или културна институција, исто така, мора да го покаже својот пасош за да добие пристап.

 

Да напомениме дека истото им се случуваше на евреите кога Хитлер беше на власт, нив им беше забранет пристапт на Културни настани, одењето во Кино и Театар... исто така носеа ознаки на облеката кои ги идентификуваше како Евреи.

 

Подоцна одкако евреите беа затвореници во логорите им беше тетовиран затворенички број за идентификација.

Историјата се повторува!

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА