Француска актерка се соблече на „Француските Оскари“ во знак на протест против ограничувањата на Ковид (видео)

Актерката Корин Масиеро се соблече на сцената за време на церемонијата на доделување на наградите во Франција и го истури својот гнев поради затворањето на киносалите и другите културни институции од страна на владата во услови на кризата против „Ковид-19“

Церемонијата се одржа во театар, бидејќи гневот и фрустрацијата растеа меѓу актерите, музичарите и уметниците поради неподготвеноста на владата да одреди датум за повторно отворање на културните центри

На нејзините гради стоеше „без култура, нема иднина“, а на грбот беше „вратете ни ја уметноста Жан“, порака до премиерот Жан Кастекс.

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!