Француската тениска ѕвезда Пјер-Хјуг Херберт се повлече од Австралија опен

Француската тениска ѕвезда Пјер-Хјуг Херберт се повлече од Австралија опен

Францускиот тениски ас Пјер-Хјуг Херберт стана првиот невакциниран тенисер кој објави дека се повлекува од Австралија Опен следниот месец

Херберт ја освои титулата во машки двојки на турнирот пред две години заедно со сонародникот Николас Махут и е рангиран на осмото место во светот во двојки.

Двојката го освои Отвореното првенство на Франција во 2021 година и се сметаше за еден од фаворитите за годинешната титула на Австралија опен во двојки.

Николас Махут со Пјер-Хјуг Херберт (десно)

Херберт потврди дека не е вакциниран, што значи дека нема да добие виза за влез во Австралија. Тој изјави за француското издание L’Alsace:

„Лично јас не сум вакциниран, така што патувањето во Австралија не ми беше опција.“ Не знам колку долго ќе трае. Не знам дали е изводливо денес да се биде тенисер без да е вакциниран“.

Французинот моментално е бр. 109 на АТП ранг-листата во сингл, така што би имал автоматски влез во главната ждрепка на Австралија опен, но најмногу ќе пропушти во двојките бидејќи тој и сонародникот Николас Махут се редовни предизвикувачи за главните титули.

Французинот Џереми Шарди, исто така, нема да игра на турнирот следниот месец, откако претрпе сериозна негативна реакција од вакцината на Фајзер против Ковид-19 во септември оваа година.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА