Симнете ја нашата Андроид апликација

Франција: Шеста сабота по ред на националната мобилизација против здравствениот пасош

Франција: Шеста сабота по ред на националната мобилизација против здравствениот пасош

Противниците на здравствениот пасош во саботата повторно демонстрираа против мерките преземени од владата за борба против епидемијата на Ковид-19. Се очекуваат големи демонстрации во Тулон, Ница, Марсеј, Монпелје и Перпињан.

14:30 часот по средноевропско време, кога демонстрантите упаднаа во градското собрание на Сен-Пјер, главниот град на островот Реунион, доцна утрово, тие беа растерани од полицијата, како што покажуваат неколку слики објавени на социјалните мрежи.

14:25 по средноевропско време „Пари за здравје, а не за финансиери“, скандираа демонстрантите на демонстрациите во Нант, пишува печатот Океан, кој објаснува дека демонстрациите се движеле кон универзитетската болница во градот.

14:23 часот по средноевропско време „Демонстрантите против здравствениот пасош се собираат пред седиштето на АФП во Париз“, известува новинарот Лукас Легер на лице место.

 

14:18 часот „Макрон, не го сакаме твојот пасош! Медицински сестри на чело на маршот на 10.000 луѓе во Валенс “, рече корисник на интернет кој сподели неколку видеа од демонстрациите на пладне.

„Демонстрантите застанаа пред киоскот Пејнет, надзорниците и пожарникарите ги бодреше лудата толпа“, објаснува тој овде.

14:13 часот по средноевропско време Во Пау, Пиринеј-Атлантик, неколку илјади противници на здравствениот пасош демонстрираат во центарот на градот во оваа шеста сабота на националната мобилизација.

„Демонстрантите слават пред градското собрание“, извести Франс Бле Беар Бигор непосредно пред пладне.

14:08 часот по средноевропско време Демонстрантите, кои се сретнаа на Плоштадот Фонтеној во 7 -от арондисман во Париз, го започнаа својот марш рано попладне. „Овој потег е строго контролиран од полицијата“, вели локален дописник.

12:57 часот по средноевропско време Триколор и знаци со жед за одмазда против здравствената пропусница ја обојуваат парадата во Екс-ен-Прованса, како што е прикажано со неколку видеа што беа дистрибуирани тоа утро.

12:56 часот по средноевропско време „Нарбон е на улица за да каже не на здравствената тиранија не на пасошот на срамот“, напиша основачот на Дебо ла Франс на социјалните мрежи и објави видео од со барем неколку стотици учесници.

Во 12.55 часот по средноевропско време во Морлеј, град со помалку од 30.000 жители во одделот Финистер, противниците на здравствената карта го започнаа својот марш низ центарот на градот, како што објави новинарот Мехди Абирез. „Макрон, не го сакаме твојот пасош“ и „Не ги допирајте нашите деца“, скандираа демонстрантите.

На 21 август се планирани повеќе од 200 демонстрации во Франција по повод шестиот викенд од националната мобилизација против здравствениот пасош. Собирите објавени во последните неколку дена влијаат и на големите градови и на помалите градови. Официјалните претставници на законот очекуваат големи демонстрации во Тулон, Ница, Марсеј, Монпелје и Перпињан.

Според првичните проценки на полицијата, во оваа нова сабота на национално ниво би можеле да се мобилизираат меѓу 170.000 и 220.000 луѓе, од кои 12.000 до 20.000 во главниот град. Мобилизацијата оди подалеку од таканаречените „скептици за вакцини“, на кои владата првично сакаше да го намали движењето.

Вреди да се одбележи дека претходните демонстрации се одвиваа релативно непречено, и покрај судирите во некои поголеми градови и контроверзноста за наводно антисемитски слогани.

Овој нов чин на мобилизација доаѓа откако неодамна беше објавено дека професорот Дидие Раулт нема да биде повторно назначен за раководител на инфекцијата ИХУ Медитеран.

Како одговор на овие најави, основачот на патриотите, Флоријан Филипот, главната политичка фигура во протестното движење, ги повика демонстрантите да го извикуваат името на инфектологот од Марсеј.

Како што пренесува АФП, постепеното продолжување на здравствениот пасош ќе продолжи. Од 16 август, повеќе од 120 големи трговски центри и продавници во парискиот регион и југот на Франција се обврзани систематски да го прегледаат документот.

Ова може да биде доказ за целосна вакцинација, тест за антиген пред помалку од 72 часа или доказ за прележана болест во последните шест месеци.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА