Симнете ја нашата Андроид апликација

Франција - „Моето тело е мое“ и „Тоа е мој избор“

Франција - „Моето тело е мое“ и „Тоа е мој избор“

Во Париз, Франција, како и во градовите Марсеј, Монпелје, Нант и Тулуз, десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Светскиот ден на слободата за да протестираат против предложениот закон со кој се бараат сите здравствени работници да се вакцинираат против КОВИД-19 или ја губат работата

На луѓето кои немаат здравствена исправа што докажува вакцинација против КОВИД-19, закрепнување од болест или неодамнешен негативен тест за КОВИД-19, ќе им биде забранет пристап до ресторани и други јавни места, така што нема да можат повеќе да учествуваат во јавниот живот.

Асистент за нега во старечки дом во Стразбур го изрази својот револт од предложениот закон, опишувајќи го како „уценување на медицински сестри кои беа во првите редови на првиот бран и кои сега„ повеќе не се платени “, па дури и се заканија со отпуштање.

Огромна толпа од 160.000 или повеќе луѓе, од кои многумина скандираа „Слобода, слобода“ и натписи на кои пишуваше „Стоп за диктатурата“, „Вакцини: лажна слобода. „„ Не ги допирајте нашите деца“... полицијата се бореше со солзавец и водени топови. Ројтерс објави дека имало тепачки на станицата Шанзелизе и Гар Сен Лазаре. Демонстрантите се сретнаа на плоштадот Бастилја, маршираа источно од Париз и, исто така, се собраа на местото Трокадеро во близина на Ајфеловата кула за да протестираат против задолжителното носење „здравствен пасош“.

Само два дена откако стотици илјади луѓе го изразија своето противење за предложениот нов здравствен закон, францускиот парламент гласаше за законот на 26 јули.

Пет дена подоцна, на 31 јули, стотици илјади Французи од сите возрасти повторно излегоа со знаци како „Ние не сме заморчиња“, „Наша одлука е“, „Моето тело е мое“, „Здравствен терор - јас нема да поднесам “и„ Ние сме четвртиот бран “против новата вакцина за КОВИД-19 и сертификатот за вакцинација.

Според извештаите на медиумите, четири маршеви маршираа до плоштадот Бастилја, од кои некои беа предводени од здравствени работници во бели мантили.

Тие беа пречекани од  одреди на жандарми и полиција за борба против немир со водени топови. Демонстрантите се собраа и кај Триумфалната капија на врвот на Шанзелизе и кај метро станицата Вилиер во северозападен Париз.

Наводно, околу 150 други протести се одржаа во градовите низ Франција.

Франција има население од околу 67 милиони луѓе и проценета стапка на вакцинација против КОВИД од 47,5 проценти или повеќе.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА