Франција: Девојче (17) почина 11 дена по втората вакцинација против Ковид

Франција: Девојче (17) почина 11 дена по втората вакцинација против Ковид

Седумнаесетгодишна девојка од Франција почина 11 дена по нејзината втора вакцинација против Ковид. Младата девојка од францускиот оддел Буш-ду-Рона се чувствувала непријатно на училиште на 20 септември. Таа била пренесена во болница каде починала еден ден подоцна.

Роднините на девојчето објавија дека лекарите и дијагностицирале „масивна необјаснета белодробна емболија“, пренесува белгиската веб -страна за вести РТЛ Инфо.

Во петокот, властите отворија истрага за причината за смртта на 17-годишната Софија. Меѓу другото, ќе биде извршена и обдукција за да се утврди дали смртта на девојчето се должи на негативните реакции на вакцинацијата.

Драмата на големо се дискутираше на социјалните медиуми. Многу луѓе покажуваат со прст кон вакцината.

Неодамна, илјадници здравствени работници во Франција беа суспендирани затоа што не биле вакцинирани против Ковид пишува холнадстака веб-страница за реформација. Здравствените работници во Франција имаа рок до 15 септември да се вакцинираат. На различни места во Франција се заканува здравствена катастрофа.

На пример, болницата во Монтелимар мораше да откаже десетици операции поради недостаток на вакцинирани анестезиолози.

Извор: Mort d'une adolescente en France après sa deuxième dose de vaccin: une enquête est ouverte

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА