Франција – Граѓански немири затоа што Макрон сака да воведе сертификати за вакцинација

Франција – граѓански немири како одговор на плановите на претседателот Макрон да бара пасоши за вакцинација за да влегуваат во места како што се трговски центри, ресторани, барови, болници, кафулиња и да добијат пристап до јавниот превоз.

Како што истакнавме вчера, луѓето ќе треба да обезбедат доказ за вакцинација или негативен тест за КОВИД за да влезат во која било од овие локации од август натаму.

Со оглед на тоа што тие ќе мора да ги покријат трошоците за секој поединечен ПЦР-тест, ограничувањата би ја направиле вакцината де факто задолжително барање за секој што сака да води нормален живот.

Луѓето во Париз одговорија со неограничени протести на Денот на Бастилја и низ целата земја, што резултираше во тоа што француската полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите.

Исто така, имаше немири и протести откако француската влада се обиде претходно вакцинацијата да ја направи услов за јавен превоз, што резултираше законот да се стави во мирување.

Останува да се види дали немирите ќе се зголемат и ќе го принудат Макрон да направи уште еден пресврт.

Франција беше погодена од повеќемесечни протести на жолтите елеци, кои започнаа кон крајот на 2018 година и завршија во март 2020 година со првите блокади на КОВИД-19.

„Гилетс Жeаунс“ е популистичко движење кое ги обединува загриженоста од левицата и од десницата, што значи дека ако француската влада инсистира на вакви драконски мерки, тоа може да се крене повторно како бунт против КОВИД.

Сподели ако ти се допаѓа:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

2020 -2021 futv.media