Филип Лесли: 27-годишен концертен пијанист има проблеми со срцето и згрутчување на крвта 1 ден откако ја прими вакцината против Ковид-19

Филип Лесли: 27-годишен концертен пијанист има проблеми со срцето и згрутчување на крвта 1 ден откако ја прими вакцината против Ковид-19

Британски концертен пијанист претрпе сериозни здравствени проблеми веднаш откако ја прими втората доза од вакцината против КОВИД-19

Филип Лесли (27) ја добил втората доза во петокот на 10 декември и веднаш доживеал болки во градите. Следниот ден бил примен во болница и му било дијагностицирано воспаление на срцето и згрутчување на крвта.

Филип Лесли како свири на пијано

 

Неговиот татко Мајкл ја сподели шокантната вест преку објава на Твитер.

Дијагнозата на проблеми со срцето и згрутчување веројатно ќе ја запре кариерата на Филип за значително време. Можеби никогаш повеќе нема да се врати на сцената ако мора да се подложи на операција за отстранување на згрутчувањето на крвта.

Филип има настапувано во места како што се Сала Стајнвеј, Концертната сала Рид, Скверот Сент Џонс Смит и Сент Мартин.

27-годишниот студирал со познати пијанисти, меѓу кои Филип Фоук, Мартино Тиримо, Питер Туит и Маргарет Фингерхат. Тој го имаше своето деби во Центарот Саутбанк во јануари 2019 година, каде што изведе дела од Кнусен и Булез.

Неодамна ја освои втората награда на престижниот натпревар за пијано.

Филип Лесли го изведува Лист: Сонето 104 дел Петрарка:

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА