Симнете ја нашата Андроид апликација

Фаучи повторно излажа - Ранд Пол реагира на новите документи за Законот за слобода на информации

Фаучи повторно излажа - Ранд Пол реагира на новите документи за Законот за слобода на информации

Сенаторот Ренд Пол рече дека новообјавените документи кои покажуваат дека Фаучи финансирал „химеричен коронавирус“ уште еднаш докажа дека го лаже Конгресот

Фаучи постојано негираше дека НИХ финансира истражување за зголемување на функцијата во Вухан.

Интерцепт доби 900 страници од документите на Вухан преку барање за Законот за слобода на информации, кои покажуваат дека Фаучи лажел за неговата улога во финансирањето на истражувањата за зголемувањето на функцијата.

 

„Изненадување, изненадување - Фаучи повторно излажа“, рече Ренд Пол во вторникот.

„И јас бев во право дека неговата агенција финансираше нови истражувања за коронавирус во Вухан“, додаде сенаторот од Кентаки.

Фокс њуз објави:

Твитот на Пол следеше по извештајот во Интрерцепт кој откри дека американската влада исфрлила 3,1 милиони американски долари на американската здравствена организација Еко-Здравство Алијансата за да го поддржи истражувањето за коронавирус на лилјаци во Институтот за вирологија во Вухан (ИВВ).

Според извештајот, скоро 600.000 американски долари од тоа федерално финансирање делумно биле искористени од Институтот за вирусологија во Вухан за да се пронајдат и изменат коронавирусите на лилјаците кои би можеле да се прошират и да ги заразат луѓето.

Документите исто така покажуваат дека експерименталното истражување на генетски инженерирани глувци со рецептори на човечки клетки било спроведено во Центарот за експерименти со животни на Универзитетот во Вухан, а не како што претходно се претпоставувало.

„Документите јасно ставаат до знаење за тврдењата на директорот на НИХ, Френсис Колинс и директорот на НИАИД, Ентони Фаучи НИХ, дека не поддржувале истражување за подобрување на функцијата или подобрување на потенцијалните пандемиски патогени во ИВВ, тврдењата не се вистинити, рече Ричард Ебрит, професор по хемиска биологија на Универзитетот Рутгерс.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА