Фабиен Шлумпф: Тројно вакцинирана олимписка спортистка разви миокардитис, можен крај на кариерата

Фабиен Шлумпф: Тројно вакцинирана олимписка спортистка разви миокардитис, можен крај на кариерата

На швајцарската рекордерка во маратон и олимписка атлетичарка Фабиен Шлумпф ѝ беше дијагностициран миокардитис набргу откако беше вакцинирана со засилувачка инјекција против Ковид-19

Шлумпф, која заврши на 12-тото место на маратонската трка на неодамнешните Олимписки игри во Токио, сега не може да се натпреварува во догледна иднина.

Фабиен Шлумпф (31) разви миокардитис кратко време откако ја прими сасилувачката инјекција против Ковид-19.

Фабиен ја објави веста во четвртокот, пишувајќи во објава на Инстаграм:

"ЛОШИ ВЕСТИ

За жал, миокардитисот ме кочи во моментов. Дефинитивно не ми е лесен период, но не се откажувам. Се надевам дека ќе се вратам наскоро, бркајќи ги моите соништа... и конкурентите“

Беше објавено дека 31-годишната девојка се чувствува „заморена“ во секојдневниот живот и откако нејзиниот ритам на срцето се зголеми за време на лесно трчање минатиот месец, таа побарала лекар кој и дијагностицирал миокардитис.

Искусната спортистка планираше да оди на тренинг камп во Португалија на почетокот на оваа година, но тоа беше откажано по нејзината дијагноза.

„Никој не може да каже колку долго треба да ја ставам кариерата во мирување“.

Шлумпф потврди за еден швајцарски весник дека била тројно вакцинирана и дека немала Ковид.

Шлумпф, кој е специјализирана за стиплчез на 3000 метри, го освои сребрениот медал на Европското првенство во 2018 година.

Нејзиниот личен рекорд од 9:37.81 е актуелниот швајцарски национален рекорд.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА