Симнете ја нашата Андроид апликација

Унгарија: ТВ водител по вакцинирањето на Синофарм: „Бев исплашен до смрт во текот на ноќта“

Унгарија: ТВ водител по вакцинирањето на Синофарм: „Бев исплашен до смрт во текот на ноќта“

Руските и кинеските вакцини за корона се одобрени во Унгарија. Сепак, матичните лекари оставаат на пациентот да одлучи дали сака да се вакцинира, бидејќи тие самите не се убедени во тоа. Телевизиски водител сега е заразен со САРС-КоВ-2 по вакцинацијата со „Синофарм“ и страда од сериозни несакани ефекти.

Роберт Караш е ТВ-водител на унгарската „АТВ“. Првата вакцинација со вакцината ја доби од кинескиот Синофарм на 8-ми март и на почетокот сè мина нормално. Една недела по вакцинирањето, тој доби сува кашлица - на која не обрна многу внимание на почетокот.

„Не мислев дека може да биде КОВИД“, рече тој во едно интервју. Кога 51-годишникот трчал како и обично, морал почесто да застанува за време на патеката од 6 километри, бидејќи не можел да дише.

 

Десет дена по вакцинирањето, му било сè полошо и полошо.

"Се чувствувам ужасно. Јас не сум тип кој многу лелека, и можам да крепам многу, но морам да кажам дека бев исплашен до смрт во текот на ноќта “,рече тој, кашлајќи силно, за унгарскиот„ ​​Бликк “.

„Се чувствувам како да имам изгореници насекаде“, продолжува Караш.

Подигањето на чајник го чини исто колку и кревањето „тегови од неколку килограми“. Покрај исцрпеност, тој пријавил и други симптоми: болка во зглобовите и мускулите, главоболка, губење на вкус и мирис и кашлица.

За да ја ублажи болката, тој зел фапипиравир, аспирин, цинк и витамин Ц.

 

Караш знаел дека вакцинацијата не обезбедува непосредна заштита, но не очекувал дека ќе се зарази со вирусот.

Со цел да се следи неговата здравствена состојба, модераторот доби уред за мерење на сатурација на кислород. „Правам мерења на секои половина час, бидејќи мојот лекар рече дека ако бројот падне под 91, морам веднаш да одам во болница“, рече Караш.

Неговиот телевизиски канал „АТВ“ оттогаш ги заостри правилата за короната. Според ова, вработените не само што треба да носат маска во зградата на предавателот, туку и за време на преносите, каде разговорите се водат интерактивно едни со други.

 

Општите лекари ја критикуваат кинеската вакцина

Во меѓувреме, неколку унгарски матични лекари изразија загриженост во врска со кинеската вакцина на Синофарм.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА