Украински амбасадор: Киев размислува за нуклеарно вооружување

RT.DE Со оглед на влошената состојба на границата со источна Украина, украинскиот амбасадор во Германија повикува на поголема „воена поддршка од Западот“.

Тој исто така размислува за нуклеарно вооружување доколку источноевропската земја не стане членка на НАТО.

 

Украинскиот амбасадор во Германија повика на поголема „воена поддршка од Западот“ со оглед на влошената состојба на границата со источна Украина.

„Ситуацијата е катастрофална“, рече Андриј Мелник во четвртокот за Дојчландфунк. Мелник размислува и за нуклеарно вооружување доколку источноевропската земја не стане членка на НАТО.

„Или сме дел од сојуз како НАТО и исто така придонесуваме за да ја направиме оваа Европа посилна или имаме само една опција, потоа да се вооружиме“, рече украинскиот амбасадор.

Киев „можеби, исто така, ќе размисли за нуклеарен статус“ во иднина. „Како поинаку можеме да ја гарантираме нашата одбрана?“, Праша тој.

Читај повеќе на Русија Денес на повеќе јазици

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!