Тројца млади фудбалери починаа оваа недела по ненадеен срцев удар

Тројца млади фудбалери починаа оваа недела по ненадеен срцев удар

Порастот на смртните случаи од срцев удар во меѓународниот фудбал продолжува со смртта на уште тројца играчи оваа недела

Оваа недела починаа хрватскиот фудбалер Марин Чачиќ, репрезентативецот на Оман, Мухалед Ал Ракади и египетскиот голман Ахмед Амин.


Хрватскиот фудбалер Марин Чачиќ (23) почина на тренинг

Хрватскиот фудбалер Марин Чачиќ почина на 23-ти декември, три дена откако беше ставен во кома по неговиот ненадеен колапс на тренинг со неговиот тим НК Нехај Сињ.

23-годишникот веднаш бил пренесен во болница каде му била констатирана срцева слабост.

Чачиќ потоа бил ставен во медицински индуцирана кома додека лекарите неуморно се бореле да го спасат животот на младиот човек, иако нивните напори на крајот не успеале.

Младиот фудбалер веќе уживаше во импресивна кариера која го однесе во повеќе различни земји.

Чачиќ, кој играше како дефанзивец, првично го напушти Нехај во август 2018 година за да игра за италијанскиот тим Исернија ФК, помина една сезона во Серија Д пред да се врати во својата земја за да игра за НК Трње Загреб, иако помина уште помалку време таму.

Еден од неговите поранешни клубови, босанскиот НК Јединство, му оддаде почит на Чачиќ, пишувајќи на нивната веб-страница:

„Почивај во мир, Марин, засекогаш во нашите срца“.

 

 

Репрезентативецот на Оман, Мухалед Ал Ракади (29), почина откако колабирал за време на загревање на натпревар.

На 22-ри декември, фудбалскиот репрезентативец на Оман, Мухалед Ал-Ракади почина откако колабирал за време на загревањето на домашен натпревар од врвот.

Дефанзивецот на клубот Мускат претрпе срцев удар пред натпреварот на неговиот тим во Омантел лигата со Суваик.

29-годишниот бил итно пренесен во болница со брза помош, но за жал починал по инцидентот во средата.

Во соопштението на клубот Мускат се вели:

„Со верни срца прифаќајќи ја Божјата волја, одборот на директори на спортскиот клуб Мускат и сите негови филијали изразуваат искрено сочувство до семејството на Ал Ракади

Го молиме Господ да го помилува. На Бога му припаѓаме и на Бога ќе се вратиме“.

 

Египетскиот голман Ахмед Амин (24) почина по ненадеен срцев удар веднаш по завршувањето на тренингот

Исто така, на 22-ри, голманот на египетскиот третолигаш Ал-Ребат и Ал-Анвар СЦ Ахмед Амин почина по ненадеен срцев удар во соблекувалната веднаш по завршувањето на тренингот.

Откако паднал во несвест во соблекувалната, лекарскиот тим на клубот се обидел да го анимира повторно во живот, но не можел да го направи тоа и тој брзо бил однесен во најблиската болница.

Кога пристигнале во болницата, лекарите им рекле дека играчот веќе починал и дека е предоцна да се направи нешто повеќе, а причината за смртта била откриена подоцна како срцев удар.

 

Врвни меѓународни фудбалски ѕвезди кои страдаат од ненадејни срцеви заболувања во изминатите неколку месеци

Никогаш порано во историјата на спортот немало толку многу играчи кои колабирале и загинале на тренинг или на терен.

Речиси секој професионален тим во светот наложил нивните фудбалери да ја земат вакцината. Времето на овие ненадејни смртни случаи ја прави вакцината главен осомничен овде.

Во просечна година од срцев удар умираат околу 9 фудбалери. Годинава има најмалку 18 смртни случаи, вклучувајќи ги и трите оваа недела, што е 100% пораст.

Веќе имаше повеќе повици за истрага со поранешниот англиски репрезентативец Мет Ле Тисиер, велејќи дека тој „никогаш“ не видел играч со срцеви проблеми во неговата 17-годишна кариера.

Ле Тисиер верува дека вакцините за Ковид-19 се одговорни и се чини дека предизвика појава на посветена група од околу сто играчи кои сега велат дека нема да ја прима вакцината,

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА