Тајланд: 26-годишно момче почина 1 ден откако ја прими вакцината на Модерна

Тајланд: 26-годишно момче почина 1 ден откако ја прими вакцината на Модерна

Самут Пракан, Тајлнад- Еден човек почина во својот дом во областа Муанг доцна во вторникот навечер, само 1 ден откако ја прими втората доза од вакцината на Модерна

Ситипол Боворнкитипајсал (26) бил пронајден мртов во приземјето од неговиот дом. Локален истражител објави дека е покрената истрага за неговата ненадејна смрт.

Полицијата била повикана во домот на Ситипол околу 12:30 часот, рече полскиот капетан Адитес Фочароен, дежурен истражител во средата.

Мајката на Ситипол, Сопа Котпакди, рече дека нејзиниот син ја примил првата доза од вакцината Синовак на почетокот на септември.

Ситипол отишол во болницата Синфает Тепарак во вторникот попладне и бил инокулиран со вакцината Модерна.

Тој се вратил дома без знаци на несакани ефекти, рече таа. Меѓутоа, доцна во вторникот вечерта, додека си играл на својот телефон на вториот кат од куќата, Ситипол почнал да чувствува болка во градите и тешкотии со дишењето.

Скршеното срце Сопа Котпакди гледа во телото на нејзиниот син Скршеното срце на Сопа Котпакди гледа во телото на нејзиниот син

Сопа рече дека повикала тим за итна помош од болницата Паоло Самутпракарн. Додека чекале, роднините го однеле Ситипол, кој дотогаш бил онесвестен, на приземје.

Кога пристигнал лекарскиот тим, веднаш му било дадено ЦПР и употреба на дефибрилатор, но не можеле да го оживеат. Ситипол веќе беше мртов.

Телото на Ситипол е однесено во болницата Раматибоди Чакри Наруебодиндра на обдукција за да се утврди дали неговата смрт е поврзана со вакцината на Модерна против КОВИД-19.

Извештај на Thairath News

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА