Симнете ја нашата Андроид апликација

Татко: Мојот син беше притиснат од училиштето да се вакцинира! Сега тој страда од срцево заболување

Татко: Мојот син беше притиснат од училиштето да се вакцинира! Сега тој страда од срцево заболување

childrenshealthdefense.org: 17-годишен студент кој имал КОВИД, но бил принуден да се вакцинира, за да може да оди на училиште и да игра фудбал, развил срцева состојба непосредно по приемот на вакцината од Фајзер.

Еден 17-годишен студент разви симптоми на срцеви заболувања околу една недела по неговата прва доза на вакцина со Фајзер и потоа му беше дијагностицирана срцева болест, рече неговиот татко во вторникот на Фокс и пријателите.

Тинејџерот веќе имаше КОВИД и се опоравуваше, но сепак требаше да биде вакциниран за да игра фудбал.

Таткото на тинејџерот, Фабио Берлингери, рече дека неговиот син бил вакциниран на 15 јуни, а околу една недела подоцна тој започнал да се жали на  „срцето“, и му се повраќало..

Отпрвин Берлингери помисли дека неговиот син повлече мускул додека вежбаше. Но, кога симптомите продолжиле, тој го однел на амбуланта. Лекарите го прегледале тинејџерот со ЕКГ и не пронашле ништо, но му препорачале следниот ден да посети кардиолог. Кардиологот направи ултразвук што не открив ништо, а потоа направи и неколку крвни тестови.

Берлингери рече дека им било кажано дека ќе поминат два или три дена пред да ги добијат резултатите од крвниот тест. Кога ги добија резултатите, тоа беше „лоша вест“.

„Тие се јавија и рекоа:„ Твојот син треба да оди во итна помош “, рече Берлингери. „Јас реков:„ Денес му е матура, дали може да оди подоцна? Тие рекоа: „Не, тој мора да оди сега“.

Нивото на тропонин на неговиот син е „надвор од скалата“, објасни Берлингери, додавајќи дека неговиот син бил во болница неколку дена.

Синот на Берлингери ја промаши матурата и повеќе не може да ги „прави сите работи што обожава да ги прави“, вклучувајќи играње фудбал и сурфање. Последниот преглед од кардиолог покажа дека неговиот „ЕКГ не бил во ред“.

„Она што се случи е дека кислородот повеќе не ги снабдува потребните области“, рече Берлингиери. „Значи, мора да заздрави. Значи, тој мора да биде многу претпазлив да не стори ништо напорно за да не се зголеми срцевиот ритам и да го доведе во опасност од срцев удар “.

Медицинскиот придонес на Др. Никол Сафиер од Фокс њуз, која се појави во интервјуто со Берлингери, изјави за Њујорк Тајмс и ЦДЦ начинот на кој ги презентираат податоците за штетните ефекти на вакцините кај адолесцентите е „неодговорен“.

„Вие сами избирате начин на кој ги презентирате податоците. Тоа е пристап „сè или ништо“. Тие велат дека или тинејџерите се целосно вакцинирани или секој од нив ќе добие КОВИД-19. Тоа е начинот на кој тие мерат во моментот “, вели Сафиер.

Сафиер рече дека кога се одлучува кој треба да се вакцинира, треба да се посвети поголемо внимание на можните негативни ефекти, како што се миокардитис и други срцеви инфекции. Таа исто така ја охрабри Администрација за храна и лекови (ФДА) одблизу да ги разгледува вакцините пред да препорача универзална политика.

Кога на тинејџерот му беше кажано дека претходно имал КОВИД и се опоравил, Сафиер рече:

Па, за жал, тие продолжуваат да го негираат природниот имунитет со силна заштита, и тоа е вистината. Имаме исто толку податоци што покажуваат дека природниот имунитет има силно заштитен ефект како и вакцините, но тие продолжуваат да го игнорираат и не го препознаваат.

„Фабио веројатно сè уште имаше позитивни антитела за себе и за неговото семејство, веројатно сега не му треба вакцината. И сега тој не е во можност да игра фудбал затоа што ја прими вакцината за да може да игра фудбал. Тоа е неодговорно. Нема смисла. И ФДА треба подетално да ги разгледа овие вакцини пред да продолжи да дава универзални препораки “.

Миокардитис е ретка автоимуна инфламаторна болест во која имунитетниот систем го напаѓа и го оштетува срцевиот мускул. Кога срцевиот мускул е нападнат од имунолошкиот систем, оштетените клетки ослободуваат протеин наречен тропонин во крвотокот, според др. Хуман Ноорчам, кардиоваскуларен хирург и имунолог.

„Лекарите можат да идентификуваат знаци на оштетување на срцето, дури и кога има малку клинички знаци на срцеви проблеми, со мерење на нивото на тропонин во крвта“, рече Норчам. „Нормално, овој протеин не може да се открие кај здрави луѓе кои немаат срцев удар или миокардит“.

Вакцината ба Фајзер во моментов е одобрена за употреба кај лица на возраст од 12 години и постари. Помладите деца, на возраст од 5-11 години, би можеле да добијат вакцина во септември или октомври, според извршен директор на Фајзер.

Како што објави бранителот, на 25 јуни, ФДА додаде предупредување на листите со податоци - препорачани од Советодавниот комитет на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) за практики на имунизација, за вакцините на Фајзер и Модерна кои имаат зголемен индикативен ризик од миокардитис и перикардитис по вакцинирањето.

Предупредувањето укажува на тоа дека извештаите за несакани настани укажуваат на зголемен ризик од миокардитис и перикардитис, особено по втората доза и ако симптомите се појават во рок од неколку дена по вакцинирањето.

Според најновите податоци на Системот за пријавување на несакани дејства на ЦДЦ (ВАЕРС), во периодот од 14 декември до 28 јуни имало вкупно 1.576 случаи на миокардитис и перикардитис. Од овие 1.576 случаи, 1001 случај се припишува на Фајзер, 523 случаи на Модерна и 48 случаи на КОВИД вакцината на Џонсон и Џонсон.

Извор: Dad: My Son’s School Made Him Get a COVID Vaccine, Now He Has a Heart Condition

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА