Симнете ја нашата Андроид апликација

Судија од Охајо нареди болницата да користи ивермектин за лекување на KОВИД-19

Судија од Охајо нареди болницата да користи ивермектин за лекување на KОВИД-19

Судија во Охајо во понеделникот, 30-ти август, нареди употреба на ивермектин за лекување на пациенти со КОВИД-19, терапија што претходно беше забранета од федералните здравствени власти за борба против вирусот.

Контроверзниот лек беше нарачан минатата недела од судијата Грегори Хауард по тужбата на 20 август поднесена од Џули Смит во име на нејзиниот 51-годишен сопруг Џефри Смит, кој се бореше со КОВИД-19 во одделот за интензивна нега во болницата Вест Честер.

Џули во својата тужба тврдеше дека нејзиниот сопруг бил на распиратор 19 дена откако неговиот третман со ремдесивир, плазма и стероиди не успеал.

Чувствувајќи се безнадежно, Џули се советува со својот лекар, Др. Фред Вагшул за препорака на ивермектин, за кој се шпекулира дека е најефективната терапија за пациенти со КОВИД-19.

Сепак, нејзината болница одби да му го препише лекот на Џефри, бидејќи не беше официјално признаен од американските државни здравствени власти.

Според американската ФДА, ивермектин е познат по третманот на паразитски црви кај животни и луѓе. Сепак, таа нагласи дека „производите на Ивермектин за животни се разликуваат од производите на Ивермектин за луѓето“.

Во врска со третманот на КОВИД-19, ФДА рече само дека „не прегледала никакви податоци за поддршка на употребата на ивермектин кај пациенти со КОВИД-19 за третман или превенција на КОВИД-19“ и затоа не би ја препорачала неговата употреба.

Г-ѓа Џулија Смит во својата тужба изјави дека потпишала целосна одговорност поврзана со администрацијата на ивермектин, која болницата ја ослободува од секаква оштета, сега нејзиниот повик е прифатен од судијата Хауард.

Благодарение на пресудата, Џефри сега прима третман со ивермектин, како што е пропишано од лекар, една дневна доза од 30 mg за 21 ден.

Во својата изјава за ивермектин против КОВИД-19, агенцијата предупреди дека луѓето користат погрешен тип ивермектин кај животните, што може да доведе до труење. Тие велат дека ваквите извештаи се вообичаени.

ФДА повторно го посочи прашањето на Твитер на 21 август кога луѓето погрешно бараат ивермектин за животни за да се справат со нивната дилема со КОВИД-19: „Вие не сте коњ. Вие не сте крава. Сериозно, сите вие. Престанете."

Што се однесува до ефикасноста на ивермектин во лекувањето на пациенти со КОВИД-19, ФДА сумираше: „Некои првични истражувања се во тек“, додавајќи дека „може да биде многу опасно“.

Според Волстрит Журнал, ивермектин бил одобрен во 1996 година, а од четири милијарди дози администрирани од 1998 година, пријавени се само 28 случаи на сериозни невролошки инциденти. Лекот исто така е класифициран како безбеден за употреба кај бремени жени, деца и доенчиња.

Студија објавена во списанието Антивирусно истражување во јуни 2020 година, откри, како што спомена WSJ, дека ивермектин „се бори против 21 вируси, вклучувајќи го и САРС-КоВ-2, причинителот на КОВИД-19. „Една единечна доза го намали вирусното оптоварување на САРС-КоВ-2 во клетките за 99,8% за 24 часа и 99,98% за 48 часа ".

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА