стефани

Стефани Гард: Спортистка тешко повредена откако ја прими вакцината на Фајзер

Хаулонг, Нов Јужен Велс, Втора австралиска коњаничка тешко се разболе откако ја примила вакцината на Фајзер против Ковид-19

Стефани Гард беше итно пренесена во болница неколку дена по приемот на вакцината и и беше дијагностицирана периферна невропатија - сериозна состојба која вклучува оштетување на нервниот систем што може да резултира со болка, мускулна слабост, тремор и екстремно трнење во екстремитетите.

Стефани била парализирана од колената надолу и не можела да оди само неколку дена по вакцината на Фајзер. Дополнително, ѝ беше дијагностициран и перикардитис (воспаление на срцето).

Младата Австралијка останува во болница и оди на терапија за да и помогне да оди и повторно да функционира нормално.

Стефани е третата коњаничка спортистка која претрпела сериозни последици од вакцината што доаѓа по 19-годишната австралиска коњаничка Сиена Ноулс и 23-годишната англиска скокачка во шоуто Имоген Ален, кои и дввете развиле згрутчување на крвта набргу по примањето на вакцината против  КОВИД-19.

Еве видео кое го прикажува патот на Стефани до закрепнување

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА