Спортистот Даниел Акервик претрпе тешка реакција од вакцината против Ковид

Спортистот Даниел Акервик претрпе тешка реакција од вакцината против Ковид

Даниел Акервик: Еден од најголемите таленти во крос-кантри скијањето претрпе тешка реакција на вакцината против Ковид: „Веднаш почувствував дека нешто не е во ред

Даниел го освои златниот медал во 2020 година на натпреварот во скијање за јуниори

Даниел Акервик е опишан како еден од најголемите таленти на Норвешка во скијање и биатлон. 17-годишното момче двапати го освои натпреварот во скијање во крос-кантри како 15 и 16-годишник. Победи и во биатлон.

Здравствените проблеми на Даниел првпат започнаа пред неколку месеци откако ја прими првата доза од вакцината против Ковид:

„Веднаш почувствував дека нешто не е во ред по првата доза. Веднаш потоа земав примероци од крв, што на почетокот не покажа ништо невообичаено. Но, сепак забележав дека нешто не е во ред со моето тело и решив да земам нови примероци од крв. Овие навистина покажаа дека нешто не е во ред. Лекарите сега ми велат дека тоа може да биде несакан ефект на вакцината“.

 

 

Даниел го суспендираше почетокот на сезоната и е неизвесно кога повторно ќе може да се натпреварува на највисоко ниво:

„Мојот првичен план беше да започнам во декември, но во моментов проблемите со моето тело го спречуваат тоа да се случи. Бидејќи не можам да тренирам интензивно и можам да правам само работи со низок интензитет, почетокот на мојата сезона сега ќе треба да почека барем до Божиќ. Мислев дека ќе ја започнам мојата сезона на почетокот на декември, но не испадна така.

Мојата главна цел во моментов е да оздравам, па затоа ми е важно да имам трпение. Само кога ќе бидам целосно добро, ќе почнам повторно постепено да се надоградувам на старото ниво. Штета бидејќи тренинзите летово поминаа навистина добро. Се чувствував неверојатно добро ова лето“.

Вестите доаѓаат набргу откако двократниот норвешки олимписки спортист Филип Ингебригцен зборуваше за неговите здравствени проблеми седум месеци по неговата прва вакцина против Ковид-19.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА