Список на спортисти од светска класа кои починале или претрпеле тешки повреди по вакцината

Список на спортисти од светска класа кои починале или претрпеле тешки повреди по вакцината

Пред само 18 месеци, повеќе спортисти од светска класа кои паѓаат мртви на теренот пред навивачите и ТВ публиката во живо би биле топ вести на секоја станица низ целиот свет - но сега се соочуваме токму со таа ситуација и во водечките медиуми се молчи. Најверојатно го проголтале јазикот!

Еве список на врвни спортисти од целиот свет кои, само во последните неколку недели и месеци, или починале или биле повредени од вакцините против КОВИД-19.

Кјелд Нуис: 31-годишен 2-годишен олимписки златен медалист и светски рекордер во брзински лизгач разви перикардитис по вакцината Фајзер

На холандскиот брзински лизгач Кјелд Нуис му беше дијагностициран перикардитис една недела по неговата прва вакцина од Фајзер во јули. Двократниот олимписки златен медал објави на својот Инстаграм дека има сериозни симптоми на грип и притисок на градниот кош пред неговиот лекар и кардиолог да му дијагностицираат воспален перикардиум.

Нуис првично објави дека е многу болен, но подоцна објави на својот Инстаграм дека добро закрепнува, за среќа, поради раната дијагноза на неговиот спортски лекар и кардиолог.

„Пред точно 2 недели денес бев во болница со воспален перикардиум. За среќа, мојот спортски лекар беше таму многу рано и ме прегледа заедно со кардиологот“.

 

Педро Обианг: 29-годишен професионален фудбалер боледувал од миокардитис по вакцината против Ковид-19, а 5 месеци подоцна се уште не е спортски активен

На поранешниот играч на Вест Хем Јунајтед, Педро Обианг, му беше дијагностициран миокардитис по неговата вакцинација против Ковид-19 во јули. 29-годишникот бил хоспитализиран со проблеми со срцето 10-15 дена. Тој беше исклучен од сите спортски активности најмалку 6 месеци по неговата дијагноза.

Еден лекар беше цитиран како вели:

„Играчот дојде кај нас на неговиот годишен преглед за да ја потврди својата натпреварувачка подготвеност. Забележавме некои аномалии кои не требаше да ги има, па закажавме тест на срцето следниот ден во болницата Хуманитас во Милано.

Следниот ден, петок (9 јули), во договор со лекарите од Сасуоло, го примивме во Поликлиниката, каде што остана околу 10-15 дена. Тој беше таму дијагностициран со миокардитис.

Тој беше вакциниран три до пет дена претходно, како и сите играчи“.

Обианг, кој моментално игра како играч од средниот ред за италијанскиот фудбалски клуб Сасуоло и репрезентацијата на Екваторијална Гвинеја, не се вратил на теренот од неговата дијагноза во јули.

 

Јусуке Киношита: 27-годишен професионален бејзбол играч почина 5 недели по вакцинацијата против Ковид-19

Јапонскиот бејзбол играч Јусуке Киношита почина 5 недели по неговата вакцинација против Ковид-19.

27-годишниот играч, кој играше за Чуничи Драгонс, колабирал за време на рехабилитациониот тренинг на десното рамо на 6-ти јули и бил итно пренесен во болница каде што бил ставен на респиратор. Починал без да се освести на 3 август. Тој ја прими својата вакцина осум дена пред неговиот колапс.

Сопственикот на змејовите Чуничи, Уичиро Ошима, непосредно пред неговата смрт рекол:

„Слушнав дека се разболел по неговата вакцинација. Тој е хоспитализиран и моментално се бори за живот. Не ја знам причинската врска помеѓу неговата вакцинација и колапсот“.

Се вели дека 27-годишниот од Осака интензивно вежбал веднаш по неговата вакцинација, што можеби е причина за неговиот колапс и смрт.

 

Брендон Гудвин: 26-годишен НБА играч доби згрутчување на крвта кратко време по неговата вакцинација против Ковид-19, сè уште е неактивен 7 месеци подоцна

Поранешниот шпиц на Атланта Хокс, Брендон Гудвин, разви згрутчување на крвта по вакцината против Ковид, што резултираше со пропуштање на крајот на НБА сезоната 2020-21.

Во видеото објавено на Твич на 29 септември, Гудвин рече:

„Да, вакцината ја заврши мојата сезона. Илјада проценти“. Тој исто така рече дека му било кажано: „да не кажува ништо за тоа, да не кажува никому“.

Тој продолжи:

„Се разболев и никогаш не се опоравив од тоа. Секогаш би имал болки во грбот, едноставно бев супер уморен на натпреварите. Се чувствував како да не можам да трчам горе-долу по теренот. Ме болеше грбот. Навистина почна да ме боли грбот. Тогаш, си реков: „Во ред. Треба да одам на лекар. Тогаш дознав дека имам згрутчување на крвта. Сето тоа се случи во рок од еден месец. Дотогаш бев добро. Бев добро додека не ја примив вакцината“.

Тој во видеото призна дека има загриженост за неговата иднина во НБА:

„Не знам каде играм оваа година. Нема да ве лажам сите, не знам“.

Играчот не се врати во НБА откако разви згрутчување на крвта од вакцината пред 7 месеци.

 

Грег Ван Авермет: Поранешниот олимписки шампион во друмски велосипедизам се откажа од Светското првенство во велосипедизам поради несакани ефекти од вакцината

Велосипедистот со златен олимписки медал во 2016 година, Грег Ван Авермет не учествуваше на овогодинешното Светско првенство, откако рече дека неговиот имунолошки систем бил компромитиран од вакцината на „Фајзер“ што ја примил во јуни.

„Моите вредности на крвта не покажуваат ништо. Совршено, како и секогаш, што е и моја голема сила. Но, други податоци покажуваат дека нешто не е во ред со мојот имунолошки систем. Моето тело се бори со непознат противник, а тоа е веројатно вакцината. Добро спијам, тренирам добро и се чувствувам добро, но ми недостасуваат 3% од мојата топ-форма“.

Ван Авермет не беше првиот врвен професионален велосипедист кој изрази загриженост за ефектите на вакцината врз неговите перформанси. Во јули, по Тур де Франс, возачот на Астана-Премиер Тех, Јакоб Фуглсанг, кој не ја започна последната етапа на трката поради болест и стаса на 38-то место во генералниот пласман по индивидуалниот хронометар претходниот ден, рече дека верува дека вакцинирањето лежи зад неговите слаби перформанси на тринеделната трка.

 

Франческа Маркон: 38-годишна одбојкарка разви перикардитис по нејзината втора вакцина од Фајзер

Италијанската одбојкарка Франческа Маркон веднаш доживеа отежнато дишење и болки во градите по нејзината вакцинација со Фајзер на 3-ти август. Следниот ден отишла во итната медицинска помош каде лекарите и дијагностицирале перикардитис. Одбојкарката го сподели своето искуство на Инстаграм:

„Можеби овој мој говор е малку богохулен, но се прашувам: дали нема форма на компензација за оние кои претрпеле здравствени оштетувања по добивањето на вакцината? Изјавувам дека не сум антивакс, но никогаш не сум била убедувана во правењето на оваа вакцина и сум имала потврда. Не знам дали сте заинтересирани, но јас имав и сè уште имам перикардитис по вакцинацијата. Кој ја плаќа цената за сето ова?“

Антоан Мешин: 32-годишен триатлонец претрпел згрутчување на крвта по вакцината на Модерна, можен крај на кариерата

Францускиот триатлонец Антоан Мешин беше принуден да ја прекине сезоната во септември по тешка негативна реакција на вакцината од Модерна. Мешин ја доби својата прва доза на 28-ми јуни, а втората на 16-ти август. По инјекцијата имал отежнато дишење и болки во долниот дел на грбот. Подоцна неколку тестови покажаа дека тој страдал од белодробна емболија како резултат на вакцината.

Тој по дијагнозата рече:

„Сега се лекувам и се надевам дека ќе го вратам капацитетот на белите дробови (за 3-6-9-12 месеци?) Дотогаш: одмор и слаб интензитет неколку месеци.

Оштетување на здрави луѓе за зачувување на здравјето на најслабите, избор на заостаната логика. Не би се вакцинирал ако треба да се направи повторно“.

Тој сè уште се опоравува до ден-денес.

 

Џереми Шарди: 34-годишниот поранешен светски тенисер број 25 ја заврши сезоната по „насилна, речиси парализирачка болка“ од повреда со вакцината

Францускиот тенисер Џереми Шарди ја прекина својата сезона во септември откако доживеа изнемоштена реакција по вакцината против Ковид-19.

Тој изјави за печатот:

„Откако ја примив вакцината (помеѓу Олимпијадата и УС Опен), имам проблем. се мачам. Не можам да тренирам, не можам да играм. Во мојата глава, тоа е тешко бидејќи не знам колку долго ќе трае. Засега мојата сезона е завршена и не знам кога ќе продолжи.

Тоа е фрустрирачки затоа што годината ја започнав навистина добро. Играв многу добро, а потоа отидов на Олимписките игри каде исто така се чувствував многу добро. Фрустрирачки е, особено што немам уште десет години да играм. Жалам што ја примив вакцината, но не можев да знам дека тоа ќе се случи“.

Тој призна дека е загрижен за неговата тенисерска кариера:

„Во февруари ќе наполнам 35 години, така што во моментов би можел да бидам малку негативен, но ова е првпат да помислам дека оваа сезона може да ми биде последна. Не сакам да размислувам за тоа… тешко е затоа што се забавував и сакам да играм подолго“.

Шарди не се врати на теренот од неговата повреда на вакцината на почетокот на септември.

 

Флоријан Дагури: Најврвниот светски статичен нуркач кој го задржува здивот, дијагностициран со миокардитис и перикардитис од вакцината на Фајзер, можен крај на кариерата

На Флоријан Дагури, моментално најдобриот светски нуркач со статичко задржување на здивот, му беше дијагностициран миокардитис и перикардитис 40 дена по неговата втора доза од вакцината на Фјзер. Тој е познат по тоа што го задржува здивот 10 минути и 30 секунди. Елитниот слободен нуркач, со француско потекло и со седиште во Тајланд, доживеа значително намалување на способноста за задржување на здивот и отиде кај кардиолог кој му кажа дека тоа е вообичаен несакан ефект од вакцината на Фајзер. Тој на Инстаграм напиша:

„По мојата втора доза, забележав дека моето отчукување на срцето е многу повисоко од нормалното и дека капацитетот за задржување на здивот ми се намали значително. За време на спиењето, јас сум на 65-70 одчукувања во минута наместо 37-45. Во текот на денот, сега сум секогаш над 100 наместо 65, дури и кога седам и се опуштам. Еднаш дури достигнав 177 удари во минута додека вечерав со пријателите !!!! 10 дена по мојата втора инјекција, отидов да видам кај кардиолог и тој ми рече дека тоа е вообичаен несакан ефект од вакцината на Фајзер, нема што да се грижам, само да се одморам и ќе поминело.

40 дена по мојата втора доза, немав напредок, па отидов кај друг кардиолог и ми беше дијагностициран миокардитис, перикардитис и тривијална митрална регургитација! Што во основа е воспаление на срцевите мускули предизвикано од имунолошкиот систем и некои ситни истекувања на крв од вентилите кои повеќе не се затвораат правилно. Сега се борам да достигнам 8 минути задржување на здивот, 150 метри динамика и дури имам силна желба да дишам додека нуркам од 40 метри. Приближно намалување на моите перформанси во нуркање за 30%.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА