Симнете ја нашата Андроид апликација

Список на луѓе на кои им била ампутирана нога по вакцинацијата против Ковид

Список на луѓе на кои им била ампутирана нога по вакцинацијата против Ковид

Како што тргна возот за вакцинација, така и се натрупуваат извештаите за ужасни несакани ефекти

Медиумите ги известуваат овие случаи изолирано, ако воопшто ги има, и намерно го игнорираат поширокиот модел на тешки згрутчувања на крвта директно поврзани со вакцинацијата.

Во овој момент, доказите изгледаат побитни само ако овие случаи не се гледаат како група.

Еве список на луѓе од целиот свет на кои им беше ампутирана ногата во изминатите неколку недели и месеци како резултат на вакцината против Ковид-19.

 

Дејв Мерс: Ногата на поранешниот светски шампион во таеквондо „експлодира“ 1 месец откако ја прими вакцината на АдстраЗенека

На поранешниот светски шампион во теквондо, Дејв Мирс, му беше ампутирана левата нога само еден месец откако му беше дадена вакцината против Ковид-19, која предизвика „експлозија“ на неговата нога.

Меарс ја прими вакцината на 4-ти март и веднаш разви симптоми слични на грип и висока температура.

Еден месец подоцна, тој беше хоспитализиран со инфекција на ногата која беше толку тешка што ногата му „експлодира“ во градската болница во Питерборо, а крв се распрснуваше насекаде.

Лекарите немале друг избор освен да му ја ампутираат левата нога над коленото.

Насекаде имаше крв. Беше страшно. За време на операцијата ми беше ампутирана ногата и изгубив пет крв. Беше прилично сериозно и се чувствував многу лошо потоа.

За време на неговиот 21-годишен престој во Тајланд, Меарс се квалификуваше како професионален фотограф и водел голем број успешни барови пред СОВИД-19 да го уништи неговиот бизнис.

 

Цицера Сантос: На Бразилката и ја ампутирале левата нога 1 недела откако примила вакцина на „Фајзер“

На 39-годишната Цицера Сантос од Бразил ѝ беше ампутирана левата нога поради згрутчување на крвта само една недела откако беше вакцинирана со вакцината против Ковид-19 на Фајзер.

Сантос ја прими вакцината на 25 август, а четири дена подоцна беше хоспитализирана поради венска тромбоза на левата нога.

Тромбозата била толку тешка што лекарите немале друг избор освен да и ја ампутираат ногата под коленото.

 

Џумаи Наче: На 47-годишна медицинска сестра и беа ампутирани левата рака, десните прсти и двете нозе набргу откако ја прими втората вакцина на Фајзер

Џумаи Наче, 47-годишна медицинска помошничка од Минеаполис, ги загуби двете нозе и левата рака откако ја прими вакцината против Ковид-19 од Фајзер.

Наче ја прими втората вакцинација на 1-ви февруари и веднаш доби болка во градите. Таа беше хоспитализирана на 13-ти февруари, откако беа пронајдени згрутчување на крвта по целото тело.

Двете нозе под нејзините колена и поголемиот дел од нејзините раце мораа да бидат хируршки отстранети.

Случајот на Џумаи го истражуваше Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), но агенцијата не можеше да утврди дали вакцината одиграла улога во нејзината состојба.

Наче и нејзиниот сопруг не биле задоволни од овој резултат.

Филип по ужасните повреди на сопругата рекол:

Моите искуства на ова патување беа толку тешки, но не можам да замислам низ каква мачна болка минува мојата сопруга ментално, физички и емоционално.

Нигериската двојка сè уште се бори за правда до ден-денес.

 

Горан: На ​​50-годишен градежен работник му е ампутирана ногата поради згрутчување на крвта, три недели откако ја прими вакцината на АстраЗенека

На градежен работник од Виена Горан мораше да му биде ампутирана десната нога 3 недели по првата вакцинација со АстраЗенека поради згрутчување на крвта.

Имал силни болки во ногата и „плукал крв еднаш или двапати“. На 13-ти март, болката во неговата нога станала толку силна што неговата сопруга повикала брза помош.

30-годишниот Горан рече:

Никогаш не сум имал вака болка во целиот мој живот. Ногата ми беше бела, сина и црна.

Горан мораше да направи три операции во рок од една недела и беше ставен во вештачка кома. Кога се разбудил, лекарите му рекле дека треба да му ја ампутираат потколеницата.

Кога се разбудив, никогаш нема да ја заборавам таа болка до крајот на мојот живот

 

Алекс Мичел: На Шкотланѓанец му беше ампутирана левата нога 2 недели откако прими вакцина од АстраЗенека

Алекс Мичел (56) ја загуби ногата само две недели откако ја прими вакцината против КОВИД-19 од АстраЗенека на 20 март.

Мичел од Глазгов, Шкотска, беше хоспитализиран на 4-ти април откако колабирал дома.

Тој имал згрутчување на крвта во стомакот и двете нозе, поради што хирурзите биле принудени да му ја отстранат левата нога над коленото.

Лекарите разговараа со специјалисти ширум светот за мене, бидејќи беше невидено некој да преживее со вакво згрутчување.

И покрај губењето на ногата, Мичел беше позитивен на вакцинацијата и не сакаше да ги „обесхрабри“ другите луѓе од вакцинацијата.

Се вакцинирав затоа што сакам сè да се врати во нормала што е можно поскоро и тоа можеме да го направиме само ако сме вакцинирани. Не сакам да спречам некој да се вакцинира против Ковид. Колку што знаете, тоа што ми се случи е ретко. Тоа ќе влијае само на една или две лица, па не дозволувајте тоа да ве оддалечи.

 

Харолд Мол: Левата нога на Австралиец му беше ампутирана само неколку дена откако прими вакцина од АстраЗенека

На Австралиецот Харолд Моле му беше ампутирана левата нога само три дена по втората доза со вакцината на АстраЗенека поради згрутчување на крвта.

Моле за овој инцидент рече:

Тоа беше неподнослива болка
Тоа сега скапо ќе ме чини, ми треба вештачка нога и инвалидска количка.

И покрај губењето на ногата, тој исто така беше позитивен во врска со вакцината.

Вакцината делува затоа што ме спаси во болницата од заразување со КОВИД, и да ја немав вакцината веројатно навистина ќе се разболев.

 

Кецири Конгкаев: 20-годишна студентка ја изгубила ногата по вакцинацијата со АстраЗенека и починала 2 месеци подоцна од компликации од разредувачи на крв

Тајландската студентка Кецири Конгкаев мораше хируршки да и се отстрани ногата само неколку недели откако беше вакцинирана со вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека.

20-годишната девојка, која ја прими вакцината на 13 август, веднаш разви висока температура и симптоми слични на грип, а една недела подоцна беше хоспитализирана поради тешки згрутчувања на крвта на левата нога, што ги остави лекарите во болницата Краби без избор, свен хируршки отстранување на нејзината нога.

Нејзината баба, Харлија Конгкаев, тогаш рече:

Таа беше однесена во болницата Сурат Тани на рендген, каде што лекарите открија дека артеријата е блокирана и дека треба да биде однесена во болницата Краби за итна операција. Таму и беше ампутирана левата нога над коленото.
Ова беше последица на вакцинацијата. Пред тоа, таа никогаш немала никакви болести.

Ученикот првично се чинеше дека се опоравува од операцијата и беше ставен на разредувачи на крв, што предизвика церебрална хеморагија само два месеци подоцна. Лекарите извршиле итна операција, но Кецири починал по неколку дена.

 

Хуан Пабло Медина: На мексиканско-американскиот актер му беше ампутирана нога поради згрутчување на крвта набргу откако ја прими вакцината против КОВИД-19

Актерот од „La Casa de las Flores“ Хуан Пабло Медина беше ампутиран на 3-ти август поради тромбоза.

Оваа вест предизвика илјадници реакции на социјалните мрежи кои шпекулираат за причината за неговата состојба.

Се вели дека 44-годишниот актер паднал во длабока депресија по неговата страшна повреда.

Медиумите тогаш објавија дека животот на актерот бил загрозен за време на итната операција и дека неговото семејство одлучило да ја направи ампутација за да го спаси.

Неговата сопруга Паулина Давила во неодамнешната изјава рече дека по неколку месеци, Хуан Пабло сè уште е во целосно закрепнување и се надева дека наскоро ќе може јавно да зборува за своето здравје:

Кога тој ќе биде подготвен, ќе ја сподели својата приказна и ќе им каже на сите што се случило. Не зависи тоа од мене.

Жанин Калкин: Државна сенаторка, едната нога и беше ампутирана набргу откако ја прими вакцината против КОВИД-19

На сенаторката Жанин Калкин и беше ампутирана десната нога поради згрутчување на крвта што се формираше кратко откако беше вакцинирана против КОВИД-19.

Калкин, која е сенаторка на државата Род Ајленд, по ампутацијата рече:

Лекарите открија дека имам инфекција која доведе до згрутчување на крвта. Згрутчувањето го блокираше протокот на крвта во моите нозе. Лекарите одлучија дека мора да ми ја ампутираат десната нога за да ми го спасат животот, што и го направија во петокот.

Иако згрутчувањето се формирало набргу по вакцинацијата, Калкин не мисли дека е поврзано со вакцината.

 

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА