Симнете ја нашата Андроид апликација

Се проширува штрајкот против задолжителната вакцинација во Франција

Се проширува штрајкот против задолжителната вакцинација во Франција

Најголемиот синдикат повикува на протести

Французите продолжуваат да одат на барикадите. Гневот поради „Здравствениот пасош“ („Pass Sanitaire“) воведен од претседателот Емануел Макрон расте.

За викендот се планирани понатамошни мобилизации и протестни маршеви. Главниот фокус е главниот град Париз.

Сега синдикатите, пред се левичарската ЦГТ (Confédération générale du travail), заземаат страна на демонстрантите.

Најголемиот синдикат во земјата издаде писмена изјава во понеделникот за новите коронски ограничувања во Франција.

Во изјавата со наслов „Здравствен пасош, социјален ќорсокак“, тие во принцип зборува за тековната коронска криза.

„Прикажани се границите и катастрофалните последици од децениската либерална политика, кои се водеа исклучиво во корист на капиталистичките интереси.

 

 

Критиките кон владата не се поштедени:

„Уште еднаш постои решеност да се воведат нови ограничувања и нови пренасочувања за да се прикријат повторените неуспеси во справувањето со пандемијата“.

Жлезничкиот синдикат „СУД Рајл“ исто така ја критикуваше „авторитарната мерка“ на Макрон во најсилни можни термини.

Кондуктерите не би го контролирале таканаречениот „Пасош на срамот“, кој отсега ќе биде задолжителен за возови на долги релации.

Имаше и критики за новите мерки од политиката. Европратеничката на левичарската национална партија „La France Insoumise“ Даниел Обоно напиша на Твитер:

"Ние одбиваме да ја поделиме оваа земја понатаму, да ги поделиме граѓаните на" добри со вакцинација "и" лоши без вакцинација ".

Одбиваме дополнително да ги ограничиме правата и слободите на секого и да живееме со КјуЕр кодови и палки".

Други синдикати, исто така, повикуваат на неодреден штрајк во болниците против задолжителната вакцинација за работната сила.

Во Лион, вработените на чело со синдикатот „SUD Santé Sociaux“ сакаат да штрајкуваат од четврток. Нивните барања вклучуваат откажување од невакцинирани отпуштања на колеги, како и слободен избор на вакцини, заштита на медицинските податоци на работната сила и почитување на медицинската доверливост или доверливост на пациентот, како и повеќе плати.

Слични акции се одржуваат во градот Бастија на Корзика и на француска Мартиника. Во малото гратче Монтелимар, работната сила штрајкуваше минатата недела.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА