Серџио Агуеро: Вакцинираниот напаѓач на Барселона има тешка срцева состојба, лекарите предложија пензија

Серџио Агуеро: Вакцинираниот напаѓач на Барселона има тешка срцева состојба, лекарите предложија пензија

БАРСЕЛОНА - Фудбалската ѕвезда Серхио Агуеро доби совет од лекарите да се откаже од фудбалот поради неговите проблеми со срцето, според шокантниот извештај од Шпанија

Најдобриот стрелец на Манчестер Сити на сите времиња бараше лекарска помош непосредно пред полувремето додека играше за новиот клуб Барселона против Алавес минатиот месец. 33-годишникот бил пренесен во болница на тестови на срцето каде му била дијагностицирана срцева аритмија - неправилно чукање на срцето. Каталонското радио „Ел Мати“ сега тврди дека лекарите му сугерираат да се пензионира.

Во најновиот извештај се наведува дека „медицинските резонанци и стрес-тестовите на кои Агуеро беше подложен во последните денови детализираат дека проблемот со срцето е посериозен отколку што првично се мислеше. Тоа може да сугерира дека неговото здравје може да биде „некомпатибилно“ со професионален фудбал „на ниво кое го бара Барселона“.

Сеуште не се донесени одлуки, но се подразбира дека на Агуеро ќе му требаат голем број тестови и мониторинг за да се утврди дали може да ја продолжи кариерата.

Агуеро е отворен во својата поддршка за вакцината против Ковид. Шест недели пред да започнат неговите проблеми со срцето, фудбалската ѕвезда се појави на интернет за да ја промовира вакцината на 12-годишни деца:

ФК Барселона претрпе уште еден страв минатата недела кога беше откриено дека Каролин Греам Хансен, која игра за женскиот тим на клубот, исто така ќе треба да направи кардиолошки преглед.

Од клубот нема официјален коментар за состојбата на Агуеро.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА