Симнете ја нашата Андроид апликација

Семејството уништено - 32-годишен лекар ненадејно почина по вакцинирањето со АстраЗенека

Семејството уништено - 32-годишен лекар ненадејно почина по вакцинирањето со АстраЗенека

Британскиот лекар Стивен Рајт требало да ја започне својата работа од соништата, но починал од компликации од тромб откако ја прими вакцината од АстраЗенека. По вакцинацијата, тој развил тромбоза поврзана со мал број на тромбоцити.

Рајт почина на 26 јануари на 32-годишна возраст, оставајќи ја сопругата Шарлот и два сина Изак, 7 и Елија, 1. Тој претрпе таканаречена тромбоза на церебрална вена со тромбоцитопенија. Според неговото семејство, Стивен починал многу ненадејно и не покажал знаци на болест пред да почине.

Лекарот работел за Националната здравствена служба и требало да започне со работа во улицата „Грит Озмонд“ во Лондон. Таму тој сакал да им помогне на младите со аутизам.

Стивен се регистрирал како донатор на органи. Триесетгодишен маж ги доби белите дробови, а срцето му припадна на тинејџер.

Неговото семејство привлекува внимание на штетата од вакцината и се надева дека ќе формира група за самопомош со други семејства. Блиска пријателка на Стивен, Наташа Вартена, постави страница GoFundMe за неговото семејство да помогне во ублажување на финансискиот удар.

Шарлот го објави следното видео на YouTube:

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА