Светската Здравствена Организација ги одбива пасошите за вакцинација

Светската Здравствена Организација ги одбива пасошите за вакцинација

Светската здравствена организација не ги одобрува пасошите за вакцинација поради неизвесност дали вакцинацијата ќе спречи пренесување на вирусот и загриженоста за правдата, изјави портпаролката во вторникот.

 

„Ние како СЗО во овој момент велиме дека не сакаме да го гледаме сертификатот за вакцинација како услов за патување затоа што во овој момент не сме сигурни дали вакцината ќе спречи пренесување“, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис.

 

„Постојат сите овие други прашања, освен прашањето за дискриминација на луѓето кои, од една или друга причина, не се во можност да се вакцинираат“, рече таа на брифингот за новинарите на ОН.

 

СЗО сега очекува да ги разгледа кинеските вакцини против КОВИД-19 Синофарм и Синовак за можна итна помош кон крајот на април, рече Харис.

 

„Не доаѓа толку брзо како што се надевавме затоа што ни требаат повеќе податоци“, рече таа, одбивајќи да даде повеќе информации, повикувајќи се на доверливост.

 

Извор: WHO does not back vaccination passports for now - spokeswoman

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА