Сара Гиганте: Целосно вакцинирана олимписка спортистка боледувала од миоперикардитис

Сара Гиганте: Целосно вакцинирана олимписка спортистка боледувала од миоперикардитис

Една 21-годишна австралиска олимписка велосипедистка имала тешки неколку месеци по тешката реакција на вакцината против КОВИД-19

Сара Гиганте претрпе силни болки во градите и повеќекратни хоспитализации по Олимписките игри во Токио и на крајот и беше дијагностициран миоперикардитис, што е комбинација од воспаление на срцевиот мускул и перикардот, вреќа што го опкружува срцето.

Само неколку дена по учеството на Олимписките игри во Токио, таа се разболела. Основачот на тимот  Линда Џексон рече:

„Сара почна да чувствува силни болки во градите на почетокот на август поради што беше хоспитализирана во Жирона (Шпанија).

Тоа беше неверојатно страшно време за Сара, нејзиното семејство, нејзините соиграчи и сите оние кои ја познаваат“.

Спортистката влегувала и излегувала од болница во Шпанија, не била сигурна што не е во ред со неа и далеку од пријателите и семејството. Братот на Гиганте, а подоцна и нејзината мајка - кои се соочија со предизвикот на граничните ограничувања на пандемијата на Австралија - полетаа за да бидат со неа.

„Поминаа навистина тешки неколку месеци од Токио - никогаш не би претпоставила дека ова ќе ми се случи мене“.

Викторијанката конечно се врати во Австралија кон крајот на октомври, токму кога Мелбурн излегуваше од продолженото затворање.

Гиганте беше прашана во прашања и одговори објавени денес дали верува дека нејзината срцева состојба е резултат на нејзината вакцинација:

„Забележав многу луѓе кои коментираат на моите објави дека вакцините се штетни. Не знам што ја предизвика мојата болест (некои поединци во делот за повратни информации изгледаат позитивно дека тоа од е вакцината против Ковид), но не е важно што беше тоа, вистинскиот факт е дека бев исклучително несреќна.

Едноставно треба да кажам дека вакцините делуваат, а овие вакцини особено спасуваат животи. Јас сум многу среќна што бев во позиција да бидам заштитена од ужасната болест наречена КОВИД-19 и ги охрабрувам сите што имаат шанса да ја прегрнат со раширени раце и кренат ракав“.

Гиганте сега се враќа да вози, со помош на електричен велосипед, по патиштата на ридските предградија на Мелбурн и на отворениот велодром на велосипедскиот клуб Бранзвик.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА