Саранрат Сариман: 29 години почина 6 дена откако ја прими вакцината на Модерна, семејството бара одговори

Саранрат Сариман: 29 години почина 6 дена откако ја прими вакцината на Модерна, семејството бара одговори

Здрава 29-годишна Тајланѓанка почина само шест дена откако ја прими вакцината на Модерна

Саранрат Сариман, претходно примила две вакцини од кинеската вакцина Синовак пред да ја прими засилувачката инјекција на Модерна на 22 ноември.

Таа претрпела срцеви палпитации таа ноќ и била хоспитализирана на 26-ти со белодробна емболија (згрутчување на крвта во белите дробови) и почина два дена подоцна.

Таа почнала да се чувствува лошо на 25-ти и била кај лекар кој направил тест на крвта.

Дваесет и деветгодишната девојка била испратена дома од лекарот верувајќи дека најверојатно се работи за болест на тироидната жлезда, но само еден ден подоцна доживеала напад и била примена на Болница.

Тогаш и била дијагностицирана белодробна емболија и била закажана операција следниот ден, но пред да биде оперирана, таа починала.

Нејзината сестра им кажа на новинарите на погребот дека семејството верува дека таа умрела како резултат на засилувачкиот шприц на Модерна и дека нема доволно податоци за вакцините против Ковид.

„Би сакала да побарам правда бидејќи сум сигурна дека сестра ми почина од негативна реакција на нејзината вакцинација.

Ќе ги користам информациите за симптомите на сестра ми како студија на случај за влијанието на вакцината на Модерна. Можеби се потребни повеќе податоци за истражување?“

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА