Само 120 грама пржена храна го зголемува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар

Можеби обожавате пржена (фритирана- храна од фритеза) храна, но вашето тело сигурно не. Истражувачите од универзитетот Шенжен откриле дека консумирањето на само 120 грама пржена храна го зголемува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Студијата ги спореди луѓето кои јаделе најмала количина фритирана храна со оние кои ја правеле пржената храна редовен дел од нивната исхрана. Истражувачите откриле дека оние кои консумираат највисока пржена храна имаат 28% поголема веројатност да имаат поголем кардиоваскуларен настан, како што се: Б. срцева болест или срцева слабост.

 

Една од причините што пржената храна е толку лоша за вас е поради маслата во кои се пржат. Една од најопасните масти во човечката исхрана е омега-6 линолеинската киселина (ЛА), и постојат докази дека прекумерните количини на ЛА играат улога во повеќето хронични болести, особено кај врвните убијци како срцеви заболувања.

Студија објавена во BMJ Журналс ги потврдува ризиците по здравјето на срцето од овие типови масти, особено „кога се консумираат во форма на индустриски масла од семе, попознати како„ растителни масла “.

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!