Симнете ја нашата Андроид апликација

Сад го подготвува Тајван за војна против Кина

Сад го подготвува Тајван за војна против Кина

Специјална единица и контингент на американската морнарица тајно ги подготвуваа тајванските војници за евентуална инвазија на Кина, се наведува во извештајот на Волстрит Журнал во извештајот што во петокот го потврди Пентагон.

Околу дваесетина елитни војници ги обучуваат копнените сили во Тајван, додека американските маринци практикуваат борба со поморските сили на Тајван.

 

Кина: САД мора да се повлече од Тајван

САД мора да ги повлечат своите војници од Тајван, соопшти денеска кинескиот Стејт департмент, повикувајќи го Вашингтон да ги почитува договорите со Пекинг.

САД мора да ги прекинат дипломатските врски и да го прекинат договорот за меѓусебна одбрана со Тајван, а американските сили мора да се повлечат од Тајван. Портпаролот на кинеската дипломатија Шао Лиџијан

„САД дадоа јасна обврска кон Кина. Во неговиот телефонски разговор со претседателот Кси Jинпинг, претседателот Бајден нагласи дека САД немаат намера да го сменат принципот „една Кина“, изјави портпаролот Шао за новинарите.

Кси Jинпинг, генерален секретар на Кинеската комунистичка партија, ќе одржи важен говор оваа сабота. Се очекува тој да го нагласи обединувањето со Тајван и одлучно да се спротивстави на мешањето на надворешните сили во Тајванскиот теснец.

Министерот за надворешни работи на Тајван, Чиу Куо-Ченг, во средата предупреди дека инвазијата од Кина може да се случи веќе во 2025 година. За тајванската влада, прашање на време е кога кинеските војници ќе се појават на брегот на островската држава и ќе се обидат да ја потчинат слободната демократија на кинескиот комунистички режим.

Вкупно 150 кинески борбени авиони минатата недела влегоа во тајванската зона за воздушна одбрана. На 1 октомври имаше 59 авиони, вклучувајќи атомски бомби. Нов дневен рекорд. Тајван испрати борбени авиони да ги пресретнат натрапниците и да ги принудат да се свртат.

Кинескиот претседател Кси Jинпинг со години се залага за обединување со Тајван. 68-годишниот комунистички лидер уште во 2013 година рече дека прашањето не може да се пренесе од генерација на генерација. Доколку е потребно, насилното обединување е исто така опција што Кси не ја исклучува. На крајот на јули, Кси ги обучи кинеските војници да нападнат.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА