Симнете ја нашата Андроид апликација

Русија ја зајакнува сигурноста на границите

Русија ја зајакнува сигурноста на границите

Почнуваат најавените големи маневри во Црното Море

Повеќе од 30 руски воени бродови и бродови на руската морнарица штотуку се симнуваат од пристаништето Севастопол на рускиот полуостров Крим.

Меѓу нив има 3 крстосувачи, 4 фрегати и неколку корвети (опремени со крстосувачки ракети „Калибар“) како и 12 големи десантни бродови со околу 5.000 маринци (и можност за натоварување 150 тенкови/оклопни транспортери). Сепак, обвинението засега е непознато.

Најавената руска вежба од големи размери треба да трае до 20 февруари. Големи делови од Црното Море се прогласени за забранета зона за странски бродови и авиони.

Видео: РИА Новости

Русија продолжува да ги зајакнува своите граници и продолжува да ја движи воената опрема заедно со војниците на руската армија.

Според руската влада, не се исклучени крвавите провокации од страна на киевскиот режим на Украина и/или англосаксонските земји на НАТО (Британија, САД). ситуацијата е напната.

Од завчера во Белорусија се забележани и специјалните оперативни сили ДЗС (слични на „Специјални ОП“ / „Специјални сили“) на руската армија.

Заедно со СпецНас-ГРУ и СПецНас-ФСБ се веројатно специјалните единици со најмногу искуство во војната во руската армија.

За потсетување, белоруската и руската армија спроведуваат големи маневри кои се најавени до 20 февруари.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА