Русија го коментираше појавувањето на американската војска во Украина

Појавата на американската војска во Украина бара Руската Федерација да преземе дополнителни мерки за да ја осигури нејзината безбедност, изјави за новинарите Дмитриј Песков, прес-секретарот на претседателот на РФ.

 

Американскиот Стејт департмент претходно ја обвини Русија за „дестабилизирачки“ активности во Украина. Покрај тоа, прес-службата на украинското Министерство за одбрана соопшти дека Вашингтон ветил дека ќе го поддржи Киев доколку се влоши ситуацијата во Донбас.

 

Во изјавата на украинското Министерство за одбрана, американскиот министер за одбрана рече дека „ако ескалира руската агресија, САД нема да ја остават Украина сама“.

 

„Секако, ваквиот развој на сценариото (појавата на американската војска во Украина) ќе доведе до натамошно зголемување на тензиите во близина на руските граници. Секако, за ова ќе бидат потребни дополнителни мерки од руска страна за да се осигури нивната безбедност “, изјави Песков пред новинарите.

 

Види исто: Каква војна подготвува САД против Русија – Трета светска војна?

Сподели ако ти се допаѓа

ПОСТ НА ГОДИНАТА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

Канал на Телеграм

Следете не на Телеграм и добивајте ги актуелните објави на нашиот канал! Кликнете овде!

Андроид апликација

Симнете ја нашата Андроид апликација, не и се потребни додатни овластувања за да работи!
При инсталацијата штиклирајте „Непознати извори“ - Unknown sources.
За симнување кликнете некаде на текстот!

122-e1607381836877(1)

Стапи во контакт со нас

Don`t copy text!