Рори Џејмс Неирн: 26-годишник почина 12 дена откако ја прими вакцината на Фајзер

Рори Џејмс Неирн: 26-годишник почина 12 дена откако ја прими вакцината на Фајзер

Данедин - Нов Зеланд - Спортски активен 26-годишен маж почина 12 дена по примањето на вакцината на Фајзер, пишува NZ Herald

Рори Џејмс Неирн имаше засилен пулс неколку дена пред да се урне на подот од својот дом на 17 ноември. Неговата свршеница Ешли Вилсон неодамна излезе во јавноста за да проговори за тешкото искушение.

Рори и Ешли Рори и Ешли

„Го гледав како умира и не можев да дојдам до него. Сакавме да тргнеме во болница и тој беше во тоалетот и слушнав како да падна. Тој падна, неговото тело ја блокираше вратата, неговата целосна тежина беше против вратата и не можев да ја отворам. Можев само да го видам низ пукнатината на вратата, можев да видам дека не е при свест“.

Рори ја прими својата прва доза од вакцината на Фајзер на 5-ти ноември и почна да чувствува „треперење на срцето“ таа вечер. Симптомите продолжиле и 12 дена подоцна, тој почнал да трпи срцеви палпитации и „непријатно“ чувство во градите.

„Сето тоа го ставивме на стресот додека бевме во процес на продажба и купување куќа и планирање на свадба.

Конечно решивме да се упатиме во болница во 3 часот наутро за да се провери, но за неколку моменти, Рори доби срцев удар и веднаш почина во нашиот дом.

Смртта на Рори сега ја истражуваат судскиот вештак и здравствените службеници за да се открие дали е поврзана со дозата на Фајзер што ја примил 12 дена претходно. Сепак, Ешли е „110%“ сигурна дека неговата смрт се должи на вакцината.

„Значи, неколку дена по неговата смрт, погледнав во неговиот телефон и видов неколку пребарувања на Гугл. Тие беа како „миокардитис“ и „срцето чука по вакцината“, а ги имаше околу десет. Сите тие пребарувања биле претресени околу еден час пред да почине....

Ешли даде изјава за Шантел Бејкер за трагичната смрт на нејзиниот долгогодишен партнер и пријател:

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА