Роналд Биглионе: Аргентински фудбалер почина од згрутчување на крвта по втората доза

Роналд Биглионе: Аргентински фудбалер почина од згрутчување на крвта по втората доза

Лебулај, Аргентина,- Роналд Биглионе, фудбалер на Депортиво Клуб Индепенденсија во аргентинската лига Џенерал Левале, почина една недела откако му беше дијагностицирано згрутчување на крвта

Фудбалерот доживеа повеќе здравствени проблеми веднаш по втората доза. Тој беше под напреден третман 2 недели во италијанската болница во Кордоба, но со мало или никакво подобрување. Партнерката на Биглионе, Паулина Карара, беше првата што ја потврди дијагнозата за аргентинскиот медиум Нексос дел Сур.

Регионалната фудбалска лига беше суспендирана за викендот по веста за неговата смрт. Претседателот на лигата Сандро Агилера изјави:

„Со таква тажна и страшна вест, фудбалот оди во втор план. Во име на сите спортски тимови кои ја сочинуваат организацијата, ја изразуваме нашата тага за смртта на Биглионе. Почивај во мир, драг пријателе на сите нас!“

Медиумите првично објавија дека тој боледувал од „ретка болест“ во моментот на неговата смрт.

Подоцна беше откриено дека причината за неговата смрт е всушност ИТП (тромботична тромбоцитопенична пурпура) како резултат на неговата втора доза на вакцина против КОВИД-19. ИТП е нарушување на крвта во кое се формираат згрутчување на крвта во малите крвни садови низ телото.

Имунотромботична тромбоцитопенија индуцирана од вакцина е широко пријавена во медицинската литература во пресрет на кампањите за вакцини против новата Ковид-19 болест.

Веста дојде во исто време кога на аргентинската фудбалска ѕвезда Серхио Агуеро му беше дијагностицирана срцева аритмија - неправилно отчукување на срцето откако имаше проблеми со срцето за време на неговото домашно деби за ФК Барселона против Алавес. Напаѓачот е надвор од терените минимум 3 месеци.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

ОД ИСТА КАТЕГОРИЈА

ПОСТ НА ГОДИНАТА