Симнете ја нашата Андроид апликација

Репортер постави прашање на кое секој Американец сака одговор

Репортер постави прашање на кое секој Американец сака одговор

Репортерот на Фокс Њуз, Питер Дуси, во вторникот го постави прашањето што гори под  јазикот на секој Американец откако Џо Бајден, по упатство од ЦДЦ, изјави дека вакцинираните Американци сега мора повторно да носат маски на јавно место - Ако вакцината е ефективна, зошто?

Дооци повторно беше единствениот новинар во Белата куќа што го испрашуваше указот на Врховниот командант и ја притисна портпаролката Џен Псаки, која повторно немаше логичен одговор.

 

 

Псаки рече: „Бидејќи, врз основа на податоците, одговорните за јавното здравство во нашата влада заклучија дека ова е начин да се осигури дека тие и нивните најблиски се заштитени, и дека со оглед на преносливоста на вирусот е дополнителен чекор“.

 

Со други зборови, „Сите Американци треба повторно да носат маски затоа што ние така велиме“.

Објавата нема логика, затоа гувернерот на Ајова, Ким Рејнолдс и други како гувернерот Грег Абот (Р-Тексас) побрзаа да одговорат со изјава дека нема да го применуваат новото правило.

„Загрижен сум што овој водич се користи како средство за препишување маски во државите и училиштата низ целата земја, што јас не го прифаќам“, рече Рејнолдс, додавајќи дека последниот водич „не се базира на реалност или здрав разум“.

Претходно, Бајден објави дека размислува да ја направи вакцинацијата против КОВИД-19 задолжителна за сите федерални вработени, а исто така рече дека невакцинираните Американци се глупави.

„Ова се разгледува, но ако не сте вакцинирани, не сте скоро толку паметни како што мислев“, рече Бајден.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА