Симнете ја нашата Андроид апликација

Ренд Пол: „Фаучи треба да сведочи под заклетва за финансирањето на лабораторијата во Вухан

Ренд Пол: „Фаучи треба да сведочи под заклетва за финансирањето на лабораторијата во Вухан

Во средата, сенаторот Ренд Пол го повика главниот медицински советник на Белата куќа, др. Ентони Фаучи, со „заклетва“ да сведочи дали Националниот институт за алергија и заразни болести го финансираше  истражувањето на Институтот за вирологија во Вухан.

Фаучи призна претходниот ден дека Националниот институт за здравство ја финансираше кинеската лабораторија, но „категорично“ ја негираше поддршката за подобрување на функцијата (зголемување на функцијата).

Пол предупреди во американската редакција на каналот Фокс њуз дека лабораторијата во Вухан експериментира со вирусот САРС, за кој верува дека е „15 пати посмртоносен од КОВИД-19“.

„Мислам дека др. Фаучи требаше да сведочи под заклетва за парите што беа дадени во лабораторијата, и добрата вест е што вчера поднесов амандман во Сенатот, во кој се вели дека повеќе пари не треба да одат за Кина “, рече Пол.

„Многу е важно затоа што може да се повтори. Мислам, тие експериментираат со вирусот САРС, кој е 15 пати посмртоносен од КОВИД-19.

КОВИД -19 уби 1% - тоа беа 3 милиони луѓе, повеќе од 3 милиони луѓе. Ако САРС избега од лабораторијата, може да бидат 50 милиони луѓе. Значи, ова е многу важна задача што ни претстои. Имаме 11 лаборатории во нашата земја што вршат ваков вид истражувања “.

„Суштината е дека тој не може да се испита себеси“, додаде тој. „Тој беше одговорен за плаќање на тие пари, така што има секаков поттик да ги прикрие и да не ја открие вистината за тоа, бидејќи ако пандемијата излезе од лабораторија, ќе има огромен долг за тоа, така што не може да се испита, ниту пак некој од неговите луѓе што тој ги избира да испитаат. Тој мора да биде исклучен од истрагата “.

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА