Симнете ја нашата Андроид апликација

Расел Бренд - Лидерите на Агендата 2030 соработуваат за да не направат немоќни

Расел Бренд - Елитата сака да не направи немоќни со агендата 2030!

Може ли пандемијата, дури и да претставува вистински глобален здравствен проблем, да се искористи за градење моќ од глобални, веќе моќни организации?

Популарниот актер Расел Бренд го прашува тоа во едно од неговите најнови видеа. Доаѓа до дното на прашањето и им објаснува на своите фанови за што се работи во „Големото ресетирање“.

Скоро 60.000 гледачи му дадоа „ми се допаѓа“ на славниот Британец за возбудливиот увид за само два дена; видеото во меѓувреме доби 1.3 милиони кликови и 90.000 допаѓања.

Користејќи извадоци од цитати на извршниот директор на Гугл, Ерик Шмит на Светскиот економски форум (СЕФ), Бренд покажува колку моќните ја поздравуваат зголемената дигитализација преку забраните за физички контакт на владите со цел да се воспостави технократија.

Бренд ја критикува зголемената моќ што ја имаат технолошките гиганти над нас во складирањето на нашите податоци и контролирање на нашите комуникации.

 

 

Треба да се испита внимателно справувањето со технологијата

Бренд: „Дојдовме до точка кога треба да го доведуваме во прашање договорот со технологијата. Секако дека ги сакаме нашите уреди, но тие ги чуваат нашите податоци и го манипулираат нашето внимание “.

 

 

Слобода на крајот

Бренд објаснува што во реалноста ќе значи посакуваната доктрина на Гугл-Шмит и неговите „асолити на Давос“: помалку наставници, помалку лекари, помалку возачи и со тоа помалку вработување.

Општество во кое веќе нема пари и во кое сите текови на плаќање се контролираат од наводна вештачка интелигенција. И сето тоа од претпоставени причини за контрола на вирусот. Нашата слобода при крај?

 

 

Нашиот дом станува училиште и затвор

Во своите тези, Бренд главно се однесува на канадската критичарка за глобализација Наоми Клајн. Таа ја напиша книгата „Екранот нов договор“, во која опишува како глобалистите го користат коронавирусот за да создадат високотехнолошка дистопија во која тие, супер-богатите, имаат моќ и контрола над целиот свет.

Клајн за техничката дистопија што треба да се воспостави: „Тоа е иднина во која нашиот дом никогаш повеќе нема да биде исклучиво личен простор.

Преку брз интернет тие стануваат наши училишта, наши лекарски ординации, наши фитнес центри и, доколку се под државна контрола, наши затвори “.

 

 

Екранот нов договор

Под маската на масовно истребување, Ендру Куомо ги повикува милијардерите да изградат високотехнолошка дистопија

Од: Пресретнувањето од 8 мај 2020 година

За време на секојдневниот состанок на коронавирусот на Ендру Куомо во Њујорк во средата, изјави:

„Подготвени сме, ние сме внатре“, го воодушеви гувернерот. „Ние сме њујорчани, затоа сме агресивни и амбициозни. ... Ние разбираме дека промената не само што е неизбежна, туку дека може дури и да биде пријател ако се направи правилно “.

Инспирација за овие некарактеристично добри вибрации беше видео посета на поранешниот извршен директор на Гугл, Ерик Шмит, кој се приклучи на брифингот на гувернерот и најави дека ќе раководи со комисија за рекреирање на пост-ковидската реалност на државата Њујорк и фокусирање на постојаната интеграција на технологијата во секој аспект на граѓанскиот живот.

„Првите приоритети на нашите напори“, вели Шмит, „се фокусираат на телемедицина, учење од далечина и широкопојасен интернет. ... Мораме да бараме решенија што можат да бидат претставени и забрзани сега и да ја користиме технологијата за да ги подобриме работите “.

Со цел да не остави сомнеж дека целите на поранешниот претседател на Гугл имаа исклучиво добронамерна природа.

 

 

Гувернерот го нарекува Бил Гејтс „визионер“

Само еден ден порано, Куомо најави слично партнерство со фондацијата Бил и Мелинда Гејтс за развој на „попаметен образовен систем“.

Нарекувајќи го Гејтс „визионер“, Куомо рече дека пандемијата создава „момент во историјата каде што ние можеме да апсорбираме и развиваме идеи, со целата вклучена технологија, за да го подобриме образованието во многу училници“.

Потребно е некое време да се искристализира нешто што наликува на кохерентна доктрина на пандемиски шок.

 

 

 „Луѓето се биолошки опасни, машините не се“

Ануја Соналкер, извршен директор на Стар Тех, компанијата со седиште во Мериленд, која продава технологија за самостојно паркирање, неодамна го сумираше новиот терен за персонализирање на вирусите.

„Има значително затоплување за технологијата без луѓе, без контакт“, рече таа. „Луѓето се биолошки опасни, машините не се.

Тоа е иднина во која нашите станови веќе не се исклучиво лични простори, туку исто така се и нашите училишта, нашите медицински ординации, нашите фитнес студија и, ако државата така утврди, нашите затвори преку брза дигитална врска.

Се разбира, за многумина од нас, дури и пред пандемијата, истите куќи се претвораа во наши невидени работни места и примарни забавни простории, а надзорот на „заедницата“ цветаше. Но, во брзата градежна иднина, сите овие трендови се насочени кон забрзување на брзината на светлината.

 

 

Без готовина, помалку работни места, целосен надзор

Ова е иднина каде скоро сè се доставува до домот за привилегираните, или виртуелно преку стриминг и облак технологија или физички преку возила без возачи или беспилотни летала, а екранот потоа се „дели“ на посредувана платформа. Тоа е иднина во која има многу помалку вработени наставници, лекари и возачи.

Не прифаќа готовина или кредитни картички (под маската на контрола на вирусот) и ослабнат масовен сообраќај и далеку помалку жива уметност.

Тоа е иднина што тврди дека ја напојува „вештачката интелигенција“, но која всушност ја држат десетици милиони анонимни работници скриени во магацини, центри за податоци, фабрики за модерирање содржини, постројки за електронска експлоатација, рудници за литиум, индустриски фарми, преработка на месо, растенија и затвори.каде не се заштитени од болести и преголема експлоатација.

Тоа е иднина каде секој потег што го правиме, секој збор што го кажуваме, секој однос што го имаме преку невидена соработка помеѓу владините и технолошките гиганти, може да се следи,  и да се достапни податоците.

 

 

Преструктуирање на технолошкото општество преку паника во време на пандемијата

Ако сето ова звучи познато, тогаш тоа е така затоа што во пред-ковидската ера оваа прецизно контролирана од апликации, гигантска иднина ни беше продадена во име на погодност.

Но, многумина од нас имаа проблеми. За безбедноста, квалитетот и неправдата на телемедицината и онлајн училниците. За автомобили без возачи што косат пешаци и беспилотни летала што кршат парцели (и луѓе).

За следење на локацијата и безготовинска трговија што ја искоренува нашата приватност и ја запишува расната и родовата дискриминација.

За бескрупулозните платформи на социјалните медиуми кои ја трујат нашата информатичка екологија и менталното здравје на нашите деца.

За „интелигентните градови“ кои се исполнети со сензори. За добрите работни места што ги збришаа овие технологии. За лошите работни места што ги произведоа масовно.

Што е најважно, имавме загриженост за богатството и моќта што ја загрозува демократијата, собрани од неколку технолошки компании кои се господари на абдикација - кои избегнуваат каква било одговорност за урнатините што ги оставија зад себе во областите со кои сега владеат.

Денес голем број од овие разумни грижи се однесуваат од прилив на бран паника и оваа загреана дистопија претрпува брза трансформација....

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА