Симнете ја нашата Андроид апликација

Во својот говор рано денес: Путин упати директен апел до вооружените сили на Украина

Во својот говор рано денес: Путин упати директен апел до вооружените сили на Украина

Рускиот претседател имаше порака до вооружените сили на Украина кога најави „специјална воена операција“ во Донбас – Тој им предложи:

▪️Вашите татковци, дедовци и прадедовци не се бореа да го одбранат нашиот заеднички дом за да можат денешните неонацисти да ја преземат власта“.

▪️Се заколнавте на верност на украинскиот народ - „не на антинародната хунта која го ограбува и ја исмева вашата земја“

▪️Путин ги повика украинските сили веднаш да го положат оружјето и да си одат дома.

▪️ Рускиот претседател увери дека сите војници на украинската армија кои ќе ја донесат оваа одлука можат непречено да ја напуштат борбената зона.

Целата одговорност за крвопролевањето ќе лежи „на совеста на владејачкиот режим во Украина“.

Извор на видеото Русија Денес

Сподели ако ти се допаѓа
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on vk
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on digg
Share on email
Share on print

АКТУЕЛНО

НАЈЧИТАНО

ПОСТ НА ГОДИНАТА